Ngozi Okonjo-Iwealaová byla jednou z favoritek na šéfku Světové obchodní organizace. Je totiž globální finanční expertkou a dvakrát zastávala funkci ministryně financí nigerijské vlády. Časopis Time ji v roce 2014 vybral mezi stovku nejvlivnějších lidí světa a Transarency International ji zařadila mezi osm nejvýznamnějších bojovnic proti korupci.

Okonjo-Iwealaová se během své kandidatury nechala slyšet, že z pozice případné šéfky WTO by se zasadila o zprostředkování rozhovorů mezi USA a Čínou. A podle expertů se jí to může podařit, obzvláště poté, co Joe Biden vystřídal v Bílém domě Donalda Trumpa. Spojené státy byly jediné, kdo Okonjo-Iwealaové odmítal vyjádřit podporu do čela WTO. I to se ale změnilo.

Okonjo-Iwealaová před sebou nemá lehký úkol. WTO se totiž zdá být v posledních letech neschopná efektivně zasahovat proti obchodním sporům, jak se ukázalo právě na případu USA a Číny. Dlouho se hovoří o nutnosti organizaci zreformovat. Zda se to někdejší kandidátce na šéfku Světové banky podaří, ukáže čas.