Nejlepších výsledků dosáhly v lednu komoditní fondy, které si připsaly výnos 4,34 procenta. Za jejich výrazným posílením stojí zejména nárůst cen ropy a zemního plynu. Akciové fondy měly mírný nárůst o 0,16 procenta. Nejhůře dopadly dluhopisové fondy, které zaznamenaly propad o 0,73 procenta. Ztratily také fondy peněžního trhu, jež vykázaly pokles o 0,16 procenta. Vyplývá to z lednového Broker Consulting Indexu podílových fondů.

„Výkonnost komoditních fondů ve všech obdobích ukazuje, že jsou velice kolísavou skupinou podílových fondů, a tudíž je nelze doporučit všem typům investorů. V lednu se příliš nedařilo dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu, které zakončily měsíc se záporným výsledkem,“ komentoval vývoj jednotlivých fondů analytik Broker Consulting Lukáš Vokel.

Akciovým fondům se dařilo až do posledního lednového týdne, kdy začaly klesat, a připsaly si tak pouze mírný nárůst. Za jejich poklesem stály spekulativní obchody retailových investorů, kteří projevili určitou míru nejistoty ze zahájení vakcinace a jejího následného vývoje. Tyto obavy se současně promítly do dalších akciových trhů. Například index S&P 500 ztratil na konci ledna 1,9 procenta, stejný pokles zaznamenal rovněž index Stoxx Europe 600.

Pozitivní dopad na komodity měl nárůst cen ropy a zemního plynu, obě tyto komodity si připsaly dvojciferné zhodnocení. Na druhou stranu často uváděné zlato a stříbro k nárůstu podílových fondů příliš nepřispěly, zlato dokonce ztratilo. České nemovitostní fondy i nadále pokračují v mírném posilování, v lednu zaznamenaly nárůst o 0,8 procenta.

Zdroj: ČTK