Přestože se akcie považují za aktivum, které před vlivem inflace poměrně dobře chrání, v dobách, kdy se výrazně mění trendy v inflačním očekávání, nemusí tato poučka platit. Na rozhodování investorů totiž působí dva protichůdné efekty. Zaprvé, vyšší inflace znamená, že budoucí výdělky firem musíme při převodu na současnou hodnotu diskontovat vyšším procentem. To znamená, že současná hodnota budoucích zisků klesá, což investory odrazuje od koupě akcií firem v současnosti.

Zadruhé, vyšší inflace znamená, že firmy budou moci zvyšovat ceny své produkce, což bude znamenat růst nominálních výdělků. To naopak zlepšuje očekávání ohledně růstu cen jejích akcií a investoři tak mají důvod je dnes nakupovat. Otázkou tedy je, který ze dvou efektů u investorů převládne. Zatímco analytici považují za racionální spíše druhou zmíněnou linku, investoři se prý mají tendenci chovat zpravidla iracionálně.

Proto existuje obava, zda akcie na Wall Street mají ještě kam růst. Do karet jim ale hraje nedávné prohlášení šéfa Fedu Jerome Powella, který řekl, že politika centrální banky bude dávat předost dosažení plné zaměstnanosti před inflací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno