Zelená dohoda pro Evropu představuje plán Evropské komise na ochranu klimatu. Tripartita o něm jednala v prosinci. Zaměstnavatelé i odboráři kritizovali to, že chybí analýzy dopadů na jednotlivé členské státy. Chtějí znát vliv na český automobilový průmysl a další sektory, celou ekonomiku, regiony i sociální situaci obyvatel.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů debatovali loni také o národním plánu obnovy. ČR ho musí Evropské komisi předložit nejpozději do konce dubna. Podle podkladů k minulému jednání by republika mohla získat kolem 7,3 miliardy eur (nyní zhruba 188,7 miliardy korun), z toho asi polovinu v příštích dvou letech.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že odbory chtějí jednat i o opatřeních v době epidemie. Zmínil kompenzace pro zaměstnance a příplatky pro zdravotníky. Odboráře zajímá také to, zda vláda plánuje nařídit nějaká omezení v továrnách. Zaměstnavatelé mimo jiné opakovaně požadovali posílení testování a zrychlení očkování. Mnohé firmy chtějí své zaměstnance testovat a očkovat samy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno