Nad přírodou převážil efekt rozvolňování restrikcí napříč Spojenými státy a přílivu vládních peněz do kapes Američanů, což se projevilo zejména ve službách. Přitom vidíme řadu důvodu, proč by mělo oživení dále nabrat na síle. Za prvé by měla rozmrznout aktivita v odvětvích citlivých na výkyvy počasí jako stavebnictví či těžební průmysl. Za druhé jsou Spojené státy na úspěšné cestě z pandemie.

Počty nových případů se propadly na téměř pětinu z vrcholu ze závěru minulého roku, počet pacientů s Covid-19 v nemocnicích poklesl o více než 60 % a téměř o polovinu poklesl počet úmrtích souvisejících s covid-19. To umožňuje uvolňovat restrikce napříč Spojenými státy. Rychlý postup vakcinace (do včerejšího dne bylo podáno 85 mil. dávek) zároveň dává naději, že aktuální uvolnění bude udržitelné i díky blížícímu se nástupu teplého počasí.

Za třetí nenechávají vláda i FED nic náhodě a snaží se ekonomiku maximálně podpořit. FED ani přes zlepšující se ekonomickou situaci zatím neuvažuje o redukci podpory a v americkém Senátu se právě projednává „Bidenův“ balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů, který dále navýší již tak obrovský deficit amerického vládního rozpočtu na cca. 13 % HDP.

To by mělo ekonomiku pořádně nakopnout a očekávání letošního růstu se šplhají přes 5 %. Tento optimismus je však již dostatečně reflektován v cenách akcií či dluhopisů. Žádný večírek netrvá věcně a nyní patrně pozorujeme začátek konce tohoto aktuálního. Nicméně je patrně příliš brzy na výraznou redukci rizika v portfoliích, i když je nutné počítat s menšími zisky oproti předchozím dvěma letům, které byly k investorům mimořádně štědré.

Autor: Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno