Nejdříve to začalo nenápadně. Během minulé krize centrální banky vykupovaly státní dluhopisy za nově emitované peníze, aby podpořily růst ekonomiky. Uvedená strategie měla být dočasná, avšak po velkém úspěchu se s ní, bez ohledu na pokřivení dluhopisových trhů, dále pokračovalo. ECB i FED začaly dokonce skupovat i firemní bondy. 

Ještě větším přelomem se ale staly záporné úrokové sazby založené na „trestání“ těch, kteří chtějí spořit. Na myšlence, že věřitel zaplatí dlužníkovi za to, že mu smí půjčit. ECB zavedla záporné sazby již v r. 2014 a v současnosti se pohybuje její stínový úrok, zahrnující přímé i nepřímé vlivy, kolem -2 %. Inovaci v podobě negativních sazeb začaly využívat další centrální banky, přičemž je začínají napodobovat také komerční banky. 

Vlivem koronavirové krize se zavedené trendy dále uspíšily. Zadlužení stouplo, ekonomický růst se zadrhl, ale „řešení“ je na cestě. Americká vláda např. posílá většině svých občanů šeky v hodnotě několika tisíc dolarů. Není však nutné mít obavy. Kdyby se tato strategie stala fiskálně neudržitelnou, FED jistě zasáhne, aby přikoupil státní dluhopisy. 

V současné situaci je k nevíře, že se inflace zatím příliš neprojevila. Není to ale úplně pravda. Na trhu je již několik let přebytek volných peněz, které tlačí ocenění mnohých aktiv nahoru. Bezprecedentní růst akciových trhů nebo akcelerace cen nemovitostí se neudály náhodou. Začínají se také zvedat indexy drahých kovů a řady komodit, jako je platina, palladium nebo měď. Právě mědi se přezdívá „doktor inflace“, protože její růst často předznamenává znehodnocení peněz. 

Bude zajímavé sledovat, do jaké míry se v této souvislosti projeví ukončení lockdownů. ČNB ostatně ve své predikci předpovídá, že po otevření ekonomik může nastat prudký růst cen (nejen) v důsledku odkládaných požitků. 

Jak se připravit na náraz? 

V dané situaci je nejlepší vyhnout se hotovosti (dlouhému držení), spořicím účtům, ale i dluhopisům. Jinými slovy všem „tradičním“ instrumentům v ČR. Stačí si položit jednoduchou otázku: Co má reálnou hodnotu? 

V prvé řadě to jsou drahé kovy. Zlato nebo stříbro v minulosti mnohokrát ukázaly svojí cenu a právě v době monetární krize prudce akcelerovaly. Potenciální střadatel by se neměl bát ani alternativ. Zemědělské pozemky, umění nebo archivní alkohol mohou být přinejmenším vhodným doplněním diverzifikovaného portfolia.

Dále jsou to akcie. Je ale nutné je vybírat opatrně, spíše se zaměřit na hodnotové firmy se stabilním postavením v daném odvětví, která nejsou objektem „davového šílenství“. A na závěr jsou to i přes dosavadní růst nemovitosti. V této souvislosti je také dobré zmínit, že rozumně pojatá hypotéka nebo půjčka na rekonstrukci domu je sice risk, avšak proklamovaná monetární politika dlužníka v budoucnu spíše zvýhodní. 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno