Odhad na rok 2022 vláda Maria Draghiho podle zdrojů Reuters zvedne na 4,3 procenta ze 3,8 procenta, se kterými počítala v lednu odstoupivší vláda Giuseppeho Conteho. Obě prognózy jsou lepší než výhled Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a italské centrální banky, které teď italskému hospodářství letos i příští rok předpovídají růst nižší než čtyři procenta.

Italská ekonomika loni klesla o 8,9 procenta, byl to její nejhlubší propad po druhé světové válce. Itálie posledních dvacet let zaostává za ostatními velkými evropskými ekonomikami a má dlouhou tradici v neplnění odhadu hospodářského vývoje. Více než čtyřprocentním ročním tempem rostla naposledy na konci osmdesátých let.

Vláda dál zvyšuje výdaje na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Podle zdroje Reuters z ministerstva financí tak schodek letošního státního rozpočtu stoupne na deset procent z loňských 9,5 procenta. Dále se tak navýší státní dluh Itálie, který je v eurozóně druhý nejvyšší po Řecku a jehož podíl na HDP koncem loňského roku činil 155,6 procenta.

Zdroj: ČTK