NBS snížila odhad růstu HDP na letošní rok na pět z dosavadních 5,6 procenta. V příštím roce by ekonomika měla stoupnout o 5,6 procenta, což by ve srovnání s dřívější prognózou znamenalo lepší výsledek.

„Nejistota v letošním roce je mnohem menší než před rokem. Máme vakcíny, naučili jsme se žít v různých omezeních. Každý další lockdown znamená menší negativní dopady na ekonomiku,“ řekl novinářům guvernér NBS Peter Kažimír. Dodal, že slovenská ekonomika by se v závěru letošního roku mohla vrátit na úroveň z období před koronavirovou krizí.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko už v závěru loňského roku, ve druhé polovině letošního února a na začátku března pak byla země v přírůstku úmrtí v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. V posledních zhruba dvou týdnech se epidemická situace zlepšuje, k uvolňování karanténních opatření Bratislava s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou zatím nepřistoupila.

NBS očekává, že po uvolnění omezení budou lidé utrácet více. Také různá opatření, během kterých je například uzavřena řada prodejen a provozů služeb, negativně ovlivňují domácí poptávku. Kvůli dopadům pandemie by míra nezaměstnanosti na Slovensku podle mezinárodní metodiky měla kulminovat letos, a to na úrovni 7,4 procenta.

Slovenské ministerstvo financí před týdnem zhoršilo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 3,3 procenta z předchozího odhadu 4,3 procenta. Na příští rok naopak ekonomové ministerstva počítají s růstem HDP až o 6,3 procenta.

Loni HDP Slovenska kvůli dopadům pandemie klesl o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od globální finanční krize z roku 2009, kdy hospodářství zaznamenalo pokles o 5,5 procenta.

Zdroj: ČTK