Elektrárna Kašiwazaki-Kariwa je s kapacitou 8212 megawattů největší jadernou elektrárnou na světě. TEPCO vlastní i jadernou elektrárnu Fukušima, kterou před dvěma lety poškodilo silné zemětřesení a vlna cunami. TEPCO musí nyní zajistit nápravu a předložit novou dokumentaci ke schválení.

Rozhodnutí je pro firmu velkou ranou. Podnik doufal, že se mu díky restartu elektrárny podaří zlepšit hospodaření. Obnovení provozu elektrárny Kašiwazaki-Kariwa se sedmi reaktory bylo hlavním pilířem restrukturalizačního plánu firmy, která platí vysoké odškodné za neštěstí ve Fukušimě a která je nyní závislá na nákladné výrobě elektřiny z uhlí. Předpokládala, že obnovením činnosti reaktorů šest a sedm v jaderné elektrárně se jí podaří snížit náklady na palivo ročně o 90 miliard jenů (17,9 miliardy Kč).

Na TEPCO se snesla vlna kritiky, když se dostala na veřejnost informace o selhání v elektrárně, včetně chybných bezpečnostních postupů, kvůli kterým se do citlivé oblasti elektrárny dostali zaměstnanci bez oprávnění. Japonský ministr průmysl v té době uvedl, že provoz elektrárny Kašiwazaki-Kariwa nebude v nejbližší době obnoven, protože regulátor odhalil problémy, včetně nedostatečné ochrany jaderného materiálu.

Zdroj: ČTK