Hodnota podílu, který se chystá Saudi Aramco nabídnout zahraničním investorům, dosahuje kolem 19 miliard dolarů. Podle agentury Reuters by firma mohla tento podíl prodat v horizontu jednoho až dvou let. Jedním z investorů, se kterým Saudi Aramco o transakci vyjednává, je investiční fond China Investment Corporation (CIC), uvedla agentura Reuters. CIC je prý zároveň investorem, který má největší šanci podíl v Saudi Aramco získat.

„Království má s Čínou úzké vztahy,“ uvedl zdroj, na který se Reuters odkazuje. Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, je už sedm měsíců v řadě největším dodavatelem ropy právě do Číny.

Korunní princ Mohammed bin Salmán přiznal, že rozhovory o prodeji jednoho procenta akcií společnosti skutečně probíhají. Podíl by měl podle jeho slov připadnout investorovi, který dokáže zvýšit prodeje ropy „ve velké zemi“, řekl Mohammed bez bližší specifikace, o jakou zemi se má jednat. Že ale půjde o Čínu, je vzhledem k okolnostem poměrně zřejmé.

Saudi Aramco už koncem roku 2019 přibližně 1,5 procenta svých akcií nabídla investorům na trhu. Tehdy za ně inkasovala přes 29 miliard dolarů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno