Při vyslovení výrazu vzácné nebo zajímavé bankovky si mnozí vybaví mnohamiliardové platidlo z  Výmarské republiky nebo emisi z Maďarska s dvaceti nulami. Konkrétní hodnotu si stěží lze představit a samotná částka je napsaná pouze slovy, protože čísla se na tak malý papír nevejdou. Podobné kousky fascinují mnohé sběratele, možná ještě více v době, kdy narůstající obavy z nadměrné inflace. Extrémní zdražení nyní nehrozí, nicméně vždy se vyplatí investovat do věcí, jejichž hodnota stoupá nezávisle na centrální bance nebo finančních trzích.

Je trochu paradox, že nejznámější bankovky patří mezi živoucí doklady měnového selhání. Ještě větším paradoxem je ale to, že se dá držením papírových peněz zajistit proti inflaci. Cena vzácné bankovky zhodnocuje okolo 10 % ročně, opravdu žádané kusy pak dosahují až stovek procent.

Není příliš známo, že sběratelství papírových peněz má v ČR poměrně velkou tradici sahající až k r. 1945, kdy se likvidovalo ohromné množství platitel, a tehdejší národní banka se rozhodla starou měnu nabízet ke koupi. Tehdy vzniklo mnoho sbírek. Do dnešních dnů patří mezi nejatraktivnější bankovky z dob první republiky, např. pětitisícová státovka z r. 1919 se nedávno vydražila za více než 12 milionů Kč.

Z těch novějších jsou žádané pamětní emise ČNB, třeba stokoruna s Aloisem Rašínem k výročí sta let trvání československé měny (vytisknuto pouze 20 000 kusů).  Na začátku r. 2019 stála okolo 1 000Kč a nyní se prodává za čtyřnásobek. Mj. příští rok vydá ČNB další stokorunu, tentokrát s prvorepublikovým ministrem financí Karlem Englišem.

V poslední době se staly atraktivní také pamětní 0€ bankovky. Předloni jich bylo vydáno hned sedm a zejména emise s Karlem Gottem (80. narozeniny) se kvůli investičnímu šílenství dostala i do médií. Náklad v hodnotě padesát Kč/ks byl vyprodán za pouhé čtyři hodiny. Nyní se dá pořídit okolo 5 000 Kč, což je stonásobek za necelé dva roky.

Podobný růst investic samozřejmě nelze ve většině případů očekávat, nicméně odborníci se shodují na tom, že zhodnocení dobré bankovky může být více, než jednociferné, což hravě překoná nejen inflaci, ale i velkou část běžných aktiv.

Mezi výhody „papírových klenotů“ patří jednoduché skladování a snadná přenositelnost. Nevyžadují nepřetržitý dohled, a jak již bylo řečeno, téměř nepodléhají vnějším ekonomickým vlivům. Je ale nutné dát si pozor na výběr bankovky. Nakupovat od spolehlivých kupců, nepodléhat spekulačnímu šílenství (např. edice s Karlem Gottem v jednu chvíli vystoupala až na 15 000 Kč za kus) a mít na paměti, že není ani tak důležité stáří, ale vzácnost.

Odměnou investora bude zajímavá diverzifikace portfolia, slušné zhodnocení a potěšení při pohledu na netradiční platidlo.