Podle Evropské centrální banky zůstala mezinárodní role eura v uplynulém roce stabilní. Došlo sice k nepatrnému podílu eura na globálních rezervních měnách, to se ale dá vysvětlit poklesem ekonomické aktivity a také exportu eurozóny v důsledku koronavirové pandemie, která propukla loni na jaře.

Aby se na stávajícím rozložení sil a na stabilitě současného finančního systému nic nezměnilo, centrální banky by měly dokončit své projekty na spuštění vlastních digitálních měn (CBDC – Central Bank Digital Currency). Myslí si to prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Pokud by centrální banky od svých záměrů upustily, vyklidily by pole nadnárodním technologickým obrům, kteří by mohli nejen evropský, ale i globální finanční systém destabilizovat.

Lagardeová vidí největší nebezpečí v tom, že fakticky každá technologická společnost může začít vydávat vlastní digitální měnu, čímž by se mohla postupně nabourávat role centrálních bank coby stabilizátoru nejen finančního systému, ale celé ekonomiky. ECB již na projektu své CBDC pracuje a digitální euro by mohlo být spuštěno do čtyř let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno