Cílem opatření je zvýšit přidanou hodnotu při exportu mědi. Indonésie totiž dosud vyvážela především nezpracovanou nebo jen částečně zpracovanou měděnou rudu. V loňském roce na globální trh dodala 1,3 milionu tun této suroviny.

Indonéská vláda však reaguje na rostoucí poptávku po mědi ve světě a od roku 2023 chce prakticky zakázat volný vývoz tohoto strategického kovu ze země. Neznamená to, že by se indonéská měď v nezpracovaném stavu vůbec nedostala na globální trh, vláda pouze plánuje zavést exportní kvóty na surovou měď. Do zahraničí se tak dostane jen tolik měděné rudy, kolik jí nezvládnou zpracovat domácí kapacity.

Napětí na globálním trhu s mědí může ještě vzrůst poté, co budou oficiálně oznámeny definitivní výsledky prezidentských voleb v Peru. Z dosud sečtených hlasů totiž vyplývá, že půjde o těsnou záležitost. Socialistický kandidát Pedro Castillo totiž děsí těžařské společnosti. Dal se totiž slyšet, že by prosazoval až 70procentní daň ze zisku firem, které v Andách těží měď. Podle posledních zpráv má Castillo náskok asi 0,2 procentního bodu před svou soupeřkou Keiko Fujimoriovou, dcerou někdejšího peruánského prezidenta Alberta Fujimoriho.