Rozhodnutí o zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,50 % bylo v případě červnového zasedání na finančním trhu očekáváno, neboť podporu pro takový krok vyjádřila v uplynulých týdnech většina členů sedmičlenné bankovní rady české centrální banky. Zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb je v případě června v souladu se čtvrtletní prognózou, kterou ČNB zveřejnila počátkem května a již tehdy bankovní rada dala najevo, že se její názor na výhled měnově-politických kroků shoduje s doporučením, jež prognóza přináší.

Pokles nejistot souvisejících s pandemií, jasné známky oživení hospodářského růstu a souběžně s tím obavy ze setrvání inflace na vyšších úrovních jsou těmi hlavními faktory, jež hovoří pro zvyšování úrokových sazeb z jejich velmi nízkých úrovní. Květnová prognóza ČNB očekává další zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku, v prosinci by se dle prognózy ČNB mohla repo sazba dostat až na úroveň 1,25 % s výhledem na další růst v průběhu roku 2022.

Pozornost finančních trhů se bude soustředit na dnešní odpolední konferenci bankovní rady, jež by mohla nastínit další záměry ČNB, co se týče výhledu úrokových sazeb pro zbytek letošního roku. Osobně pro zbytek letošního roku očekávám dvojí zvýšení úrokových sazeb, pravděpodobně v srpnu a listopadu, tedy vždy při příležitosti zveřejnění nové čtvrtletní prognózy z dílny ČNB.

Očekávám tedy, že repo sazba bude koncem letošního roku činit 1,00 % a další dvojí zvýšení, na úroveň 1,50 %, předpokládám pro rok 2022, nelze ale vyloučit scénář rychlejšího růstu úroků české centrální banky. ČNB je druhou centrální bankou v Evropské unii, jež se v rámci ústupu pandemie rozhodla zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb a vážněji se věnovat sílícímu se riziku vyšší inflace.

Pomyslné prvenství si odnesla maďarská centrální banka, jež zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu toto úterý, z úrovně 0,60 % na 0,90 %, a dala najevo, že úroky v Maďarsku porostou i v dalších měsících. Výhled měnové politiky a konkrétní kroky středoevropských centrálních bank by měly pomoci příslušným měnám v posílení vůči euru, což platí jak o české koruně, tak o maďarském forintu.

Posílit může i polský zlotý: zde se sice centrální banka zatím drží scénáře stabilních měnově-politických úrokových sazeb, nicméně tržní úrokové sazby v Polsku rostou, což by mělo v následujících čtvrtletích vést k posílení také polskou měnu.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno