K tomu se přidalo dalších 343 tisíc pracovních míst v amerických restauracích, ubytovacích zařízeních a zábavních podnicích. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 5,9 %, ale to by nemělo být po předchozím rychlém poklesu zdrojem obav. Stále však americký trh práce čeká dlouhá cesta k návratu do stavu před vypuknutím pandemie. Počet pracovních míst je 7,8 milionu pod předkrizovou úrovní a míra nezaměstnanosti více než dva procentní body na úrovní z přelomu let 2019 a 2020.

Firmy by přitom tuto „díru“ rády zaplnily co nejrychleji a stěžují si na potíže při hledání nových pracovníků. Ty dokonce převažují nad obavami vyvolanými nejprudším růstem cen vstupů od 80. let. Firmám nezbývá nic jiného, než nabídnout nově nastupujícím zaměstnancům lepší podmínky, než jaké byly ochotné nabízet doposud. Týká se to zejména hůře placených profesí ve službách těžce postižených pandemií, kde zaměstnanci byli nuceni přijmout zaměstnání v jiném segmentu ekonomiky, nebo si doma užívají dočasně zvýšenou podporu v nezaměstnanosti, která se nyní často přibližuje jejich potenciálním výdělkům.

Vyšší zaměstnanost a mzdy znamenají vyšší spotřebu a riziko vyšší inflace, která nemusí z aktuálních mnohaletých maxim poklesnout tak rychle, jak si FED představuje. Dnešní data přináší další argument pro opatrnou redukci podpory ze strany FEDu. Nejbližší měsíce patrně přinesou rozhodnutí o postupném snížení objemu nákupů dluhopisů z aktuálních 120 mld. dolarů měsíčně. Oznámení by mohlo proběhnout koncem srpna na tradiční konferenci v Jackson Hole nebo na zasedání FEDu v září.

Zahájení této operace očekáváme na konci letošního roku a předpokládané tempo poklesu by mohlo dosáhnout deseti miliard dolarů měsíčně. Ukončení nákupů je nutnou podmínkou pro zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb, ke kterému by mohlo dojít v případě příznivého ekonomického vývoje v závěru příštího roku. Pro finanční trhy bude proces odpojování podpory FEDu představovat velkou výzvu. Očekáváme zvýšenou volatilitu a rostoucí citlivost na negativní překvapení, které mohou otřást aktuálními vysokými cenami akcií a rizikových aktiv obecně. Utahování měnové politiky poznamená i výkonnost dluhopisových trhů.  Investoři proto v následujících dvou letech nemohou počítat s tak tučnými zisky, jaké inkasovali za poslední rok. Na místě jsou proto úvahy o postupné redukci rizika v portfoliích i za cenu obětování části výnosu.

Autor: Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno