Do roku 2016 existovalo pouze Ethereum. Získávala na síle jako alternativa k Bitcoinu (CRYPTO:BTC), která oproti nejznámější kryptoměně nabízí spouštění chytrých kontraktů. Tyto automatizované dohody mohou pohánět decentralizované finanční služby (DeFi) nebo další aplikace.

Hacknuté DAO

Téhož roku nadšenci pro Ethereum vymysleli koncept decentralizované autonomní organizace DAO, která usnadní společné rozhodování i coinech sdružených uživatelů. The DAO získala Ethereum v hodnotě přes 150 milionů dolarů, ale útočník odhalil chybu v kódu a vybral z prostředků uživatelů asi 50 milionů dolarů. Tato katastrofa měla svoje následky. Podle některých je kód zákon a tak měly si měl útočník prostředky ponechat, podle jiných měl být blockchain změněn tak, aby majitelé získali zpět svoje ztracené peníze.

Nové Ethereum Classic

Nový blockchain Ethereum navrátil hacknuté prostředky, původní blockchain se jmenuje Ethereum Classic a drží se hesla „kód je zákon“. Ethereum je velmoc, oblíbená platforma pro vývoj decentralizovaných aplikací i páteř pro DeFi scénu. Cena coinu prudce vzrostla, historického maxima dosáhla v letošním květnu, kdy se obchodovala za 4 357 dolarů, v době psaní článku se pohybuje zhruba na polovině.

Původní Ethereum Classic má zlomek transakcí a není příliš oblíbenou platformou pro decentralizované aplikace, DeFi nebo sběratelské kryptoměny. Avšak v roce 2021 i tato kryptoměna zaznamenala růst, v květnu (tedy ve stejnou dobu jako Ethereum) dosáhlo maxima 167 dolarů za coin. Následoval prudký propad na současných 47 dolarů za minci.

Závěr

Ethereum Classic je terčem pumpování ze strany investorů a tím pádem i cenových skoků, které jsou nazývány „spekulativní horečky“. Nemá vlastní podporu vývojářů, je obětí nebezpečných útoků, vylepšení, která se provádí jsou pouze minimální. Za pět let od rozdělení Etherea a Etherea Classic se od sebe kryptoměny výrazně odlišily. Ethereum je díky svým vylepšením a službám připraveno na další růst. Na druhou stranu nižší cena Etherea Classic vybízí k cenovým výkyvům a útokům, což z něj tvoří horší investici.