Ceny garáží v poslední době prudce vzrostly. Jen mezi lety 2016 a 2019 byl jejich růst dvojnásobný a např. v Praze se nyní prodávají za hodnoty okolo 700 000 Kč, v některých lokalitách i za několik milionů. Výnos z pronájmu se pohybuje od 3 % do 7 %.

Cena malé betonové kóje za posledních pár let stoupala rychleji, než ceny bytů. Obyčejná garáž na kraji Prahy stála před pěti lety kolem 250 000 Kč a nyní stojí více, než dvojnásobek – kolem 700 000 Kč. V atraktivních pražských lokalitách, jako jsou např. Vinohrady, není výjimečné zaplatit i přes 2 mil. Kč.  Silný růst se však týká celé ČR a tak i v Olomouci, v Plzni nebo v Chomutově vystoupala cena na několik set tisíc korun.

Během let zůstaly garáže spíše stranou většího zájmu investorů, ačkoliv zejména v hlavním městě předčily růst cen nových bytů, jejichž hodnota se za posledních sedm let. Platí to i pro průměrný roční výnos. Zisk z pronájmu se u pražského bytu pohybuje okolo 2,8 % ročně, zatímco nájem z garáže může dosahovat 5 % z pořizovací ceny.

Lze nalézt i další výhody. Údržba např. parkovacího stání je zanedbatelná oproti bydlení a pronajímatel nemusí řešit obtíže spojené s pronájmem bytu, jako jsou prasklé kohoutky, zdemolovaný nábytek apod. Majitel garáže by tak měl být ušetřen mnohých starostí, nemluvě o tom, že likvidita této nemovitosti je na rozdíl od bytu či domu nepoměrně větší.

Na druhou stranu se měsíční výdělek z pronájmu parkovací plochy pohybuje max. v řádu několika tisíc korun, takže k významnějšímu výnosu je nutné jich vlastnit hned několik. A pokud investor nakoupí garáže rozmístěné daleko od sebe (např. v rámci celého kraje či Prahy), stane se jejich správa časově náročnou. Je proto výhodnější kumulovat jednotlivé investice v co nejbližší vzdálenosti.

Dále je třeba myslet na zabezpečení. Kvalitní garážová vrata a bezpečnostní systém stojí sice i několik desítek tisíc korun, avšak vložené peníze se vyplatí – odrazí se ve vyšším nájmu – nemluvě o zajištění majetku.

V neposlední řadě, jako ostatně u všech nemovitostí, je důležité sehnat spolehlivého nájemce. V tomto kontextu pomůže kontrola v centrální evidenci exekucí nebo prohlédnutí sociálních sítí. Nemusí být také na škodu, pokud pronajímatel sleví z nájemného. Díky tomu vybírá z většího množství osob a solventní nájemce ve finále ušetří majiteli čas, peníze i starosti.

Výnosy z garáží však neplynou jen z nájmů. Mnozí očekávají, že hodnota parkovacích míst bude zejména ve městech dlouhodobě růst. Jsme svědky dlouhodobě se zvyšujícího počtu aut a masivního přílivu obyvatel do blízkosti větších aglomerací, s čímž souvisí zdražování nemovitostí obecně. Ceny garáží paradoxně navyšuje i ekologický aktivismus. Uzavírání center ve městech nebo omezování či zpoplatňování parkovišť povede k větší poptávce po místech, kam lze vozidlo bezpečně umístit.

1 komentář

  1. […] Mnozí odborníci proto varují, že inflace do konce roku vyskočí na 6 %, ne-li více. Lidé si navíc začínají na zdražování zvykat. Podle zářijového výzkumu agentury Ipsos se 80 % Čechů bojí znehodnocení peněz, skoro polovina dotazovaných čeká průměrnou inflaci v následujících pěti letech nad úrovní 4 % a více než desetina se domnívá, že to bude dokonce přes 6 %. Téměř polovina dotázaných pak plánuje změnu způsobu uložení financí, čtvrtina chce část peněz přesunout do majetku, např. do nemovitostí. […]

Comments are closed.