Lze konstatovat, že jakkoliv měla pandemie koronaviru v loňském roce výrazně negativní dopad na výkon české ekonomiky, měřeno ukazatelem hrubého domácího produktu, tak dopady na trh práce byly poměrně nevýrazné, čemuž pomohly i stabilizační vládní programy. Podobné konstatování, tedy relativně nevýrazný nárůst nezaměstnanosti v souvislosti s pandemií navzdory propadu HDP v loňském roce, platí i pro další evropské ekonomiky. S tím, jak nyní i díky úspěšné vakcinaci probíhá oživení ekonomiky a zlepšuje se nálada spotřebitelů, lze čekat, že se lepší situace na trhu práce promítne do růstu spotřeby domácností, což bude další impuls k silnému růstu HDP napříč Evropou v letošním roce.

V meziročním vyjádření je nyní míra nezaměstnanosti beze změny, tedy nachází se na stejné úrovni, jako loni v červnu. Nicméně, jestliže loni v letních měsících míra nezaměstnanosti pod vlivem dozvuků první vlny pandemie a souvisejícího propadu ekonomické aktivity dále mírně rostla, tak nyní lze očekávat, že míra nezaměstnanosti může během letních měsíců spíše mírně klesnout.

Za červnovým meziměsíčním poklesem míry nezaměstnanosti lze vystopovat uvolňování omezení souvisejících s pandemií a souběžný náběh sezónních prací. Průzkumy z tuzemské ekonomiky naznačují, že podnikatelé v průmyslu i službách očekávají do dalších měsíců navyšování počtu zaměstnanců, oživení ekonomické aktivity by tak mělo vést k tlaku na další pokles nezaměstnanosti. Zároveň lze předpokládat, že snižující se nezaměstnanost a rostoucí poptávka po zaměstnancích povedou k tlakům na zvyšování mezd.

 Za celý rok 2020 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,6 %, letos by průměrná míra nezaměstnanosti mohla dle mých odhadů dosáhnout úrovně 3,9 %, může být ale i nižší – a takřka jistě by tedy měl celoroční průměr zůstat pod čtyřmi procenty. V průběhu roku 2022 by se situace měla dále zlepšovat a průměrná míra nezaměstnanosti by měla dále klesnout.

Pro nejbližší měsíce, tedy pro léto a počátek podzimu, lze čekat, že míra nezaměstnanosti dále mírně klesne, do oblasti 3,5 % a možná i ještě níže. Přelom kalendářního roku přinese obvyklý sezónní nárůst nezaměstnanosti, kdy se míra nezaměstnanosti může přiblížit úrovni 4 %, rok 2022 by ale měl být ve znamení dalšího poklesu míry nezaměstnanosti a v nejpříznivějších měsících může být v průběhu roku 2022 atakována tříprocentní úroveň.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments