V květnu se inflace poprvé od podzimu 2018 dostala nad cíl Evropské centrální banky (ECB), která jej měla stanovený těsně pod dvěma procenty. Tento týden ECB oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Nejvíce v červnu rostly ceny energií, které se zvýšily o 1,16 procentního bodu. Stouply i ceny služeb, jídla, alkoholu a tabáku.

Nejnižší inflaci mělo v květnu Portugalsko, a to minus 0,6 procenta, což znamená deflaci, a tedy pokles cenové hladiny. Naopak nejvyšší míru inflace letos v červnu mělo Maďarsko (5,3 procenta). Ve srovnání s květnem se ceny snížily ve 12 členských státech, ve čtyřech zůstaly beze změny a v 11 stouply. Česká republika, podobně jako Polsko a Maďarsko, má inflaci nad průměrem unie. V červnu podle Eurostatu činila 2,5 procenta, byť to byl pokles z květnové hodnoty 2,7 procenta.

ECB už dříve upozornila, že inflace by se do konce roku mohla dostat nad její dřívější cíl. Po přechodném vzestupu cen ECB očekává, že se růst zmírní a v dalších letech se bude pohybovat pod cílovou hodnotou.

Zdroj: ČTK