Poklesy trhu však mohou být i výhodnou příležitostí ke koupi. Přinášíme vám přehled tří kryptoměn, ze kterých si můžete vybrat tu pravou pro vás.

1. Bitcoin

Bitcoin, původní kryptoměna vytvořená v roce 2009, je nejznámějším coinem. Jeho zastánci věří, že (díky omezené nabídce měny) časem zvýší hodnotu. Bitcoin je navíc velmi oblíbený mezi obchodníky – široké přijetí je klček k přežití v dlouhém období. Za nevýhody zmiňme například energetickou náročnost Bitcoinu.

2. Ethereum

Druhá nejoblíbenější kryptoměna nabízí tvorbu aplikací přímo na blockchainu Etherea. Takto se tvoří například NFT (non-fungible tokens) nebo DeFI (Decentralized Finance). Úspěšnost Etherea přímo závisí i na těchto aplikacích. Nativním tokenem etherea je Ether. Nevýhodou coinu je nejistá budoucnost, která závisí na tom, zda bude technologie široce přijímaná.

3. Dogecoin

Dogecoin proslavili na začátku roku především miliardáři jako Elon Musk a Mark Cubain. Tento coin je z těchto tří kryptoměn nejrizikovější, především proto, že nemá reálný účet, který by kryptoměně pomohl přežít. Vyšší transakční poplatky nebo nepřijímáni obchodníky také Dogecoinu nepřidá. Za explozí ceny stojí především růst fanouškovské základny, která se ale může náhle zmenšit.

Zavěr

Kterou kryptoměnu si vyberete a zda do odvětví kryptoměn vstoupit je velká otázka. Všechny kryptoměny jsou spekulativní a rizikové. Pokud se přesto rozhodnete do kryptoměn investovat, je nutné si vybrat kryptoměnu podle míry rizika, kterou s sebou nese. Bitcoin je z této trojice asi nejkonzervativnější a nejbezpečnější, Ethereum slibuje možné vyšší zisky za lehce vyšší riziko. Dogecoin je spíše hazardní hra než investování.

Před vstupem do odvětví pečlivě zvažte všechna pro a proti. Kryptoměny nejsou pro každého, ale pečlivým průzkumem můžete některá rizika omezit.