Zrychlení cenového růstu ve většině odvětví zpracovatelského průmyslu je spolu se skutečností, že růst cen průmyslových výrobců překonal očekávání ČNB, významnou zprávou z pohledu měnové politiky. Růst výrobních cen v průmyslu, ale také v zemědělství, je faktorem hovořící pro další zvyšování úrokových sazeb ČNB.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v červnu zrychlily meziroční růst z 5,1 % na 6,1 %, zatímco trh čekal růst na úrovni 5,9 %. ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců ve druhém čtvrtletí vzrostou v průměru o 4,3 %, skutečně vykázaný cenový růst za celé čtvrtletí ale činí 5,3 %. Na úrovni 6,1 % je meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu nejsilnější od května 2011. V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v červnu zrychlil ze 4,4 % na 5,8 %.

Tahounem červnového zrychlení meziročního růstu výrobních cen v zemědělství byly ceny v živočišné výrobě, jež se přehouply do meziročního zvyšování. Ceny v rostlinné výrobě meziročně rostou již řadu měsíců, v samotném červnu se ale tempo jejich růstu zmírnilo. Přesto ale cen v rostlinné výrobě rostou výrazně, v červnu meziročně o 9 %, a stále tak platí konstatování, že se růst cen v rostlinné výrobě může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což může posílit tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele. ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 3,9 %, skutečně vykázaný růst činil 3,8 %, dynamika cenového růstu se ale v jednotlivých měsících druhého čtvrtletí jasně zrychlovala.

Růst cen průmyslových výrobců byl v červnu prudší, než se čekalo

Zrychlení se zároveň týkalo většiny odvětví zpracovatelského průmyslu. Průmysloví výrobci čelí jak rostoucím cenám surovin, tak výpadkům v dodávkách potřebných dílů, což zvyšuje jejich náklady, vzhledem k silné poptávce odběratelů ale mohou výrobci své vyšší náklady snáze promítnout do prodejních cen. Lze předpokládat, že si ceny průmyslových výrobců udrží silný meziroční růst v oblasti 5 % až 6 % i do dalších měsíců a čtvrtletí.

Zrychlení růstu hlásí také výrobní ceny v zemědělství. Vzhledem k rostoucí poptávce ze strany finálních spotřebitelů se mohou rostoucí ceny výrobců snadněji promítnout i do koncových cen, tedy do růstu spotřebitelské inflace. Vývoj cen výrobců je tak signálem pro ČNB, aby pokračovala ve zvyšování svých úrokových sazeb.

Nejbližší zvýšení úroků ČNB, tedy druhé ve stávající sérii, čekáme na zasedání bankovní rady 5. srpna, zvýšení sazeb se ale následně dočkáme velmi pravděpodobně také na zářijovém zasedání bankovní rady a následně i v listopadu. Repo sazba ČNB by se ve zbytku letošního roku mohla vyšplhat z aktuální hladiny 0,50 % na úroveň 1,25 %.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno