Největší pokles zaznamenala spotřební divize, kam spadají právě také mobilní telefony. Tržby divize se propadly o 47 procent na 135,7 miliardy jüanů. V roce 2019 tehdejší americký prezident Donald Trump umístil Huawei na černý exportní seznam. Zakázal tak firmě přístup k důležitým technologiím, které mají původ v USA, což ovlivnilo její snahy o výrobu vlastních čipů a znemožnilo jí získávat komponenty od externích dodavatelů.

Sankce zasáhly nejvíce divizi mobilních telefonů Huawei. Ta letos poprvé po více než sedmi letech vypadla z první pětky největších prodejců v Číně. Podle údajů konzultační firmy Canalys prodala 6,4 milionu kusů přístrojů. Ve druhém čtvrtletí 2020 přitom dodala v Číně 27,4 milionu telefonů.

Huawei se nyní snaží přeorientovat na software a firemní zákazníky. Tyto oblasti nejsou ohroženy sankcemi USA. „Stanovili jsme si strategické cíle na příštích pět let,“ uvedl v prohlášení předseda správní rady Eric Xu. „Naším cílem je přežít, a to udržitelným způsobem.“

V červnu firma začala zavádět svůj operační systém Harmony. To znamená, že již není zcela závislá na platformě Android firmy Google. Americké sankce mimo jiné zakázaly Googlu poskytovat technickou podporu novým modelům telefonů. Pololetní tržby v podnikové divizi stouply o 18 procent na 42,9 miliardy jüanů. Epidemie nemoci covid-19 podpořila poptávku po propojení informačních a komunikačních technologiích. Vysoký růst zaznamenaly také cloudové služby, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK