Jádrová inflace, ceny průmyslových výrobců v české ekonomice a také HDP rostly ve druhém čtvrtletí více, než centrální banka předpokládala, zpřísňování měnové politiky je tedy adekvátní reakcí a růst úrokových sazeb lze čekat i na dalších měnově-politických zasedáních bankovní rady. Rozhodnutí o zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 % bylo pro srpnové zasedání na finančním trhu očekáváno: pro takový krok hovořila jak květnová prognóza ČNB, tak výroky členů bankovní rady a v neposlední řadě také zprávy z české ekonomiky.

Je nutno si uvědomit, že rozjezd inflace představuje pro ekonomiku riziko: jde o nerovnováhu, jež by v konečném důsledku vedla ke zpomalení hospodářského růstu. Postupné zpřísňování měnových podmínek skrze vyšší úrokové sazby pomůže tlumit inflaci a s ní související nerovnováhy, což ekonomice může pomoci udržet si solidní růst i ve střednědobém výhledu.

Zároveň je třeba brát v úvahu skutečnost, že ČNB zvyšuje své úroky z velmi nízkých úrovní, jež odpovídaly šoku a nejistotám, které přinesl nástup pandemie na jaře loňského roku. Aktuální situace v české ekonomice a její výhled jsou argumentem pro další zvýšení úrokových sazeb a obecně pro zpřísnění měnových podmínek v ekonomice, k čemuž mohou vést nejen vyšší úrokové sazby, ale také silnější koruna.

Pozornost finančních trhů se bude soustředit na dnešní odpolední tiskovou konferenci bankovní rady, kde budou prezentovány hlavní parametry čerstvé prognózy z dílny ČNB včetně výhledu inflace a úrokových sazeb.

Předchozí prognóza, zveřejněná počátkem května, očekávala pro závěr letošního roku repo sazbu na úrovni 1,25 % a čerstvá prognóza by měla předpokládaný růst úrokových sazeb přinejmenším potvrdit, může ale volat i po výraznějším zpřísnění měnových podmínek. Osobně očekávám další zvýšení úrokových sazeb na zasedání bankovní rady v září a listopadu, což by repo sazbu letos dovedlo na úroveň 1,25 % s perspektivou dalšího růstu v roce 2022.

Vyloučit ovšem nelze možnost, že sazby půjdou nahoru i v prosinci, tedy na všech třech měnově-politických zasedáních, jež jsou pro zbytek letošního roku plánovány a repo sazba by se tak koncem roku vyšplhala na úroveň 1,50 %.

Výhled měnové politiky ČNB by měl pomoci koruně v posílení vůči euru, s čímž bude jistě počítat i prognóza z dílny centrální banky. Osobně očekávám, že na přelomu letošního a příštího roku bude koruna testovat úroveň 25 za euro s dalším posílením v roce 2022.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno