Míra inflace v eurozóně měřená meziročním přírůstkem harmonizovaného indexu spotřebitelských cen dosáhla v červenci 2,2 procenta. Ještě v červnu se přitom nacházela těsně pod dvouprocentní hranicí. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu. Je to rovněž po dlouhé době poprvé, co ceny rostly ve všech státech platících eurem. V červnu totiž Portugalsko jako jediná země eurozóny zažívalo deflaci, v květnu ceny klesaly v Řecku.

Nejrychleji rostly ceny v Estonsku, a to o 4,9 procenta, nejpomaleji na Maltě, kde meziroční přírůstek činil pouhých 0,3 procenta. Průměrný růst cenové hladiny Evropské unie činil 2,5 procenta a rovněž v rámci evropské sedmadvacítky největší zdražování nastalo v Estonsku. Nad čtyřmi procenty se inflace držela ještě v Polsku, Maďarsku a Litvě, více než tříprocentní zdražení nastalo v Rumunsku, Lucembursku a Německu.

Míra inflace v eurozóně se nyní nachází prakticky na cíli Evropské centrální banky, která jej nedávno mírně modifikovala. A to směrem ke dvěma procentům ve střednědobém horizontu. ECB tak zřejmě svou politiku v dohledné době nezmění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno