Vietnam je pro Česko 13. největším obchodním partnerem na světě, i když obchodní saldo je silně záporné. V roce 2020 činil dovoz 33,4 miliardy a vývoz proti tomu pouhých 1,7 miliardy korun, což je stejně jako o rok dříve. Letos však začal vývoz růst. Za první pololetí z loňských 780 milionů korun na 950 milionů korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se očekává v dalších pěti letech další velmi rychlý nárůst vývozu. „A to až o polovinu,“ uvedla na fóru.

Podle ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáše Martina je ve Vietnamu řada obchodních příležitostí. „Ve Vietnamu je málo rozvinutá dopravní a environmentální infrastruktura. Chybí jim čistírny odpadních vod, spalovny, všechen odpad končí na skládkách. Polovina obyvatel není připojená na kanalizaci,“ uvedl Martin.

Rozvíjet se bude ve Vietnamu také zdravotnická infrastruktura a farmaceutický průmysl. Další příležitost je v energetické infrastruktuře, protože Vietnam chce do roku 2030 více než zdvojnásobit výrobní kapacitu elektráren. „Jen v Evropě platí, že uhlí je mrtvé, ve zbytku světa nikoliv. Podíl tepelných elektráren se má zvýšit v jejich energetickém mixu z 37 na 55 procent,“ uvedl Martin. Vietnam se také chystá k velké digitalizaci státní správy, což otevírá možnosti firmám podnikajícím v informačních a komunikačních technologiích.

Zdroj: ČTK