Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se v září podle předběžných údajů IHS snížil na 56,1 bodu ze srpnových 59 bodů. Pokles tak byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters zářijovou hodnotu indexu odhadovali na 58,5 bodu. Index nicméně zůstal relativně vysoko nad klíčovou 50bodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

„Zářijová hodnota indexu podtrhuje nevítanou kombinaci výrazně pomalejšího hospodářského růstu a rychle rostoucích cen,“ uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. „Zdá se, že hospodářský růst bude v příštích měsících dál slábnout, pokud nepoleví problémy na straně cen a dodávek,“ dodal. Poukázal rovněž na hrozbu podzimního vzestupu počtu případů nákazy koronavirem.

Dílčí index sledující vstupní náklady podniků se v září vyšplhal na 70,5 bodu, tedy na nejvyšší úroveň za více než dvě desetiletí. To signalizuje, že problémy v dodavatelských řetězcích, které v posledních měsících tlačí po celém světě ceny vzhůru, ještě zdaleka nebyly vyřešeny, a že zvýšená inflace bude pokračovat ještě minimálně několik měsíců, píše Reuters.

Zdroj: ČTK