Nejvíce se na meziročním zdražení podílely energie, jejichž ceny jsou skoro o třetinu vyšší než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Průmyslové ceny v eurozóně vzrostly v srpnu meziročně o 13,4 procenta. To je o procentní bod vyšší tempo než v červenci. Nejvíce zdražily energie (32 procent) a meziprodukty (14,2 procenta). Pokud bychom vyloučili právě energie, růst cen v průmyslu by dosáhl 7,4 procenta v meziročním vyjádření. Podobný růst cen průmyslových výrobků nastal i v celé Evropské unii.

Ze meziměsíčního pohledu je však situace o něco příznivější. Průmyslové ceny v srpnu oproti červenci vzrostly jen o 1,1 procenta, což je nejnižší růst od dubna. Tehdy přidaly necelé procento. Červencový meziměsíční růst cen průmyslových byl naopak 2,5procentní.

Pokud se ale na vývoj cen v průmyslu podíváme z dlouhodobější perspektivy, pak letos v srpnu byly v eurozóně vyšší jen o necelých 15 procent oproti roku 2015. To je dáno do značné míry tím, že loni po propuknutí koronaviorvé pandemie došlo k výraznému poklesu cen v průmyslu a ke zlevňování docházelo také v průběhu jara 2016.