Souhrnný index šanghajské burzy i hlavní index CSI300 během v úterý uzavřely o 0,3 procenta slabší. Hlavní příčinou je pokles indexu developerského sektoru, který ztratil necelá tři procenta. Může za to zpráva, že společnost Modern Land nesplatila v termínu část dluhopisů svým věřitelům. Splatnost přitom vypršela v pondělí 25. října.

Modern Land je dalším významným čínským developerem, který se dostal do vážných problémů. Tím prvním byla před pár týdny společnost Evergrande, která ohlásila restrukturalizaci. Investoři si už tehdy kladli otázku, zda není na řadě někdo další. Nyní, zdá se, se jejich obavy potvrzují. Agentura Reuters citovala zdroj, podle něhož jsme nejspíše teprve na začátku dominového efektu.

Burzu táhly dolů také obavy z avizovaného zavedení majetkových daní. Ty by se měly nově týkat nemovitostí, které se nacházejí také mimo velká čínská města. A mají být zacíleny na luxusní byty nebo na majitele druhých a dalších bytů nebo domů.

1 komentář

  1. […] Puma se potýká s problémy s dodávkami, protože továrny ve Vietnamu, který je velkým dodavatelem výrobců bot, se kvůli pandemii nemoci covid-19 zavřely a jejich majitelé uvádějí, že očekávají plné obnovení provozu až od druhé poloviny příštího roku. Stejně jako jiné firmy také Pumu trápí i zácpy v přístavech a nedostatek kontejnerů pro lodní přepravu, který výrazně zvýšil přepravní náklady. Velmi obtížná zůstává rovněž situace v Číně. […]

Comments are closed.