dokumenty, podpis, list, pojištění, povinné ručení

Ceny povinného ručení jsou v Praze nadprůměrné

Po dvouměsíčním poklesu cen nabral opět v září vývoj hodnot POVIndexu opačnou tendenci. Na rozdíl od mírného poklesu v červenci a srpnu došlo během září k opětovnému růstu hodnot. V průměru bylo možné si v září sjednat pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla za 6 617 korun, což je o 87 korun více než v září loňského roku. I meziměsíčně se zvedla cena za POV, a to o 92 korun. V hlavním městě byla minulý měsíc cena standardně vyšší než jaká je průměrná hodnota POVIndexu (7 339 Kč).

Elektronický technický průkaz jako vítaná inovace

V budoucnu dojde pravděpodobně ke změně. Stát nejspíše přistoupí ke zjednodušení používání technických průkazů. „Od roku 2024  zřejmě nebudou muset motoristé používat velký technický průkaz,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting. Namísto něj bude možná více údajů obsaženo v tzv. malém technickém průkazu, ostatní údaje budou vedeny elektronicky. „V rámci budoucího zjednodušení proběhnou i další změny, například pro přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele“, dodává Jiří Váchal. 

V současné době jsou ve velkém technickém průkazu vedle osvědčení o registraci zapsané i detailnější informace o daném typu vozidla. Vedou se zde i záznamy o technických prohlídkách, o majiteli a provozovateli vozu. V rámci digitalizace by se ale veškeré důležité informace měly již zapisovat elektronicky. Majitel potom dostane namísto dvou dokladů pouze jeden, přičemž osvědčení o registraci vozidla bude muset mít motorista nadále u sebe pro případ silniční kontroly. V současné době je technický průkaz nutný při pravidelné technické a evidenční kontrole nebo při přepisu vozidla.