Nálada se výrazně zlepšila také v průmyslu a maloobchodu. Stavebnictví je tak jediným odvětvím, jež v dubnovém průzkumu hlásí zhoršení důvěry s tím, jak podnikatelé ve stavebnictví očekávají slabší poptávku a zhoršení své ekonomické situace.

Důvěra v tuzemské ekonomice se v dubnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského března, přičemž se zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra výrazně zlepšila ve službách, maloobchodu a v průmyslu.

Zhoršení důvěry hlásí naopak stavebnictví, v tomto odvětví jde o první meziměsíční zhoršení v letošním roce s tím, jak se ve stavebnictví zhoršila očekávání ohledně poptávky a ekonomické situace.

Výrazné zlepšení důvěry ve službách je zjevně postaveno na očekávání, že příznivější vývoj na poli pandemie umožní uvolnit související omezení a tedy otevřít provozovny ve službách. Ve službách se tak výrazně zlepšilo hodnocení očekávané poptávky a ekonomické situace.

Důvěra rostla i v maloobchodu

Na obdobných předpokladech, tedy že lepší vývoj na poli pandemie povede ke znovuotevření prodejen, je zřejmě postaven také růst důvěry v maloobchodu. Výrazný nárůst optimismu ohledně růstu poptávky a vývoje ekonomické situace v příštích měsících hlásí také průmysl.

Dubnový průzkum podnikatelské důvěry také ukazuje, že podnikatelé v průmyslu i ve službách očekávají pro příští měsíce růst cen, což odpovídá obecným předpokladům, že příští měsíce budou v české ekonomice ve znamení vyšší inflace.

Důvěra mezi spotřebiteli je nejsilnější od loňského září, patrný je pokles obav ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích dvanácti měsících. Dubnový průzkum důvěry v české ekonomice přinesl příznivé zprávy, jedinou výjimkou je stavebnictví.

Pro další vývoj důvěry v tuzemské ekonomice bude mít i nadále klíčový dopad vývoj na poli pandemie a s ním související schopnost trvale uvolnit či zcela odstranit omezení, jež dopadají do života jak podnikatelů, tak spotřebitelů.

Důležité samozřejmě bude také zvládnutí pandemie a uvolnění souvisejících omezení i na globální úrovni a zejména u našich hlavních obchodních partnerů. V celoročním vyjádření by si HDP České republiky mohl letos připsat zhruba 3 %, výhled ale v souvislosti s pandemií stále zůstává značně nejistý.

Jestliže se očekává, že údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí vykáží mezičtvrtletní pokles výkonu české ekonomiky, tak druhé čtvrtletí by již mělo přinést mezikvartální růst HDP, čemuž nasvědčuje i dubnové zlepšení důvěry v tuzemské ekonomice.

Dubnový průzkum zároveň naznačuje, že ekonomické oživení bude spojeno s růstem cen a téma inflace s možností zvýšení úrokových sazeb by tak mělo v letošním druhém pololetí dominovat debatám České národní banky.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments