EU

Evropské akcie na začátek nového obchodního týdne posílily. Panevropský index STOXX 600 přidal 0,7 procenta a odpíchl se od nejnižší úrovně od začátku června. Index rovněž zaznamenal svůj nejvyšší denní přírůstek za poslední tři týdny. Hlavními tahouny evropských akcií byly automobilky a firmy z chemického průmyslu.

Pozitivní vývoj byl důsledkem především oznámení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, že ekonomický růst eurozóny oživí dříve, než se původně očekávalo a že spotřebitelé začínají znovu utrácet. Lagardeová také potvrdila, že Evropská centrální banka bude i nadále provádět akomodativní měnovou politiku s cílem podpořit hospodářský růst.

Evropská centrální banka tak zřejmě zatím ponechá nastavení svých úrokových sazeb nezměněno, stejně jako objem kvantitativního uvolňování. Inflace v eurozóně sice v květnu vystoupala přesně na úroveň cíle, tedy dvě procenta, ovšem země jako Itálie, Francie nebo Portugalsko se nacházejí pod cílem. Řecko dokonce stále zažívá více než jednoprocentní deflaci.