Písecký výrobce oblečení Jitex COMFORT má nové zakázky na nehořlavé úpravy úpletů pro pracovní oděvy. Kromě tradičních materiálů zpracovává i vodivé materiály pro aplikace do zdravotnictví. Na tržbách, které byly loni 54 milionů korun, se z poloviny podílí funkční prádlo. ČTK to dnes řekl jednatel a majitel společnosti Radek Slavíček.

Písek 26. února (ČTK) -Firma se 78 zaměstnanci navázala v roce 2010 na tradici společnosti Jitex, jejíž značku má pronajatou. Písecké muzeum připomene v březnu výstavou 70 let od založení Jitexu. Jitex Comfort připraví k výročí sadu výrobků.
Loni měla firma tržby oproti plánu nižší. „Přestali jsme dodávat některým zákazníkům, kteří měli problémy s úhradou svých pohledávek vůči nám, a to nám způsobilo i problém v hospodářském výsledku, pravděpodobně budeme za rok 2018 ve ztrátě,“ řekl Slavíček. V roce 2017 byly tržby, jak řekl, asi 53 milionů. Účetní závěrku za rok 2017 společnost nezveřejnila.

Jitex Comfort vyrábí trička, mikiny, župany, spodní i noční prádlo, funkční prádlo, prodává i pleteniny. Letos chystá několik zakázek na úplety s antistatickou úpravou a má tři větší zakázky s nehořlavou úpravou úpletů, určené pro pracovní oblečení, z velké části je dodává na metráž. „Tyto zakázky by nás měly posunout k lepším výsledkům,“ řekl jednatel.

Ročně vyrobí Jitex Comfort 90.000 kusů výrobků. Asi polovinu tržeb má za termoprádlo. Finančně zajímavé jsou pro firmu výrobky z merino vlny. „Je ale mnoho dovozců, kteří trh deformují, vydávají různé výrobky za funkční prádlo,“ řekl Slavíček. Firma vyrábí i prototypy textilií pro výrobky, které monitorují životní funkce pacientů nemocnic. „Do úpletu jsme schopni zakomponovat vlákno, které vede elektrický proud, a když se na vlákna připojí elektrody, jsou schopna snímat tělesné funkce,“ řekl jednatel.

Většina produkce končí v ČR. Letos chce Jitex Comfort investovat dva miliony do technologie, průběžně repasuje stroje. Má dvě vlastní prodejny v Praze a Písku, výrobky dodává především soukromým maloobchodům.
Slavíček si myslí, že značka Jitex má stále sílu. „Byť u mladší generace to není tolik, ale je velká skupina zákazníků, kteří na Jitex slyší. Bohužel jsou firmy, které na tom parazitují. Obrací se na nás zákazníci a chtějí reklamovat zboží, které není naše, třeba povlečení, které Jitex nikdy nedělal. Různí podvodníci si z webových stránek zkopírovali naše logo, tisknou si ho na letáky a distribuují to po trzích,“ řekl jednatel.

Závod Jitex (zkratka slov Jihočeské textilie) vznikl v roce 1948, v dobách největšího rozmachu zaměstnával až 4000 lidí. Firma Jitex a.s., do níž Jitex Písek a.s. vydělil v roce 2004 textilní výrobu, je od roku 2009 v konkurzu. Letos v lednu poslal insolvenční správce soudu závěrečnou zprávu, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Jitex Comfort převzal od Jitexu zaměstnance, odkoupil technologie i část zásob. Jitex Písek a.s. areál z velké části pronajímá, má přes 60 nájemců. Na trhu působí i obchodní firma JTX, dříve také používala značku Jitex.