turecko, turecká vlajka

Základní úroková sazby byla ponechána na 19% a centrální banka zopakovala svůj závazek udržovat přísnou měnovou politiku do doby poklesu inflace. Aktuálně je to jediné rozumné řešení, nechce-li centrální banka dovolit roztočení měnově inflační spirály. Červencová inflace navíc překvapila směrem nahoru a poskočila na 18,7%, což ohrožuje závazek centrální banky udržovat kladné úrokové sazby.

Centrální bance by se mělo v následujících měsících ulevit. Vysoká srovnávací základna, stabilizace liry a ceny komodit indikují možnost částečného ústupu inflační tlaků. To by mohlo vytvořit malý prostor pro snížení úrokových sazeb v závěru roku, kterým by mohla centrální banka částečně uspokojit „sultána.“ Jeho tlak na snížení úrokových sazeb se však bude stupňovat.

Volby v roce 2023 se blíží a popularita Erdogana i jeho strany AKP se potácí na mnohaletých minimech. Centrální banka by měla odolávat tlaku na snížení úrokových sazeb co nejdéle, neboť vysoké úrokové sazby jsou hlavním lákadlem pro zahraniční investory i samotné Turky, kteří jako „uchovatele hodnot“ stále více volí dolary, eura či zlato spíše než inflační liru.

Autor: Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE