Zástupci těžařského sektoru ovšem nebudou mít důvod k oslavám, ať už v prezidentských volbách zvítězí Boric či Kast. Zatímco v případě Boricova triumfu se dá očekávat výrazný vzestup role státu v těžbě mědi, zasedne-li do prezidentského křesla Kast, pravděpodobně se budou měnit podmínky, za kterých se měď v Chile těží.

Ve hře tak je například dramatické zvýšení poplatků za těžbu, jelikož si stát bude chtít vylepšit rozpočtovou bilanci, a to při vědomí, že měď je strategickou surovinou pro elektromobilitu. A Chile je největším těžařem tohoto kovu na světě. A pravděpodobně dojde i ke zpřísnění environmentálních standardů.

Podle některých expertů může vítězství jednoho i druhého kandidáta vést k tomu, že se na nějaký čas zcela zastaví příliv investic do těžařského sektoru. A to by se dotklo i dobývání lithia, dalšího důležitého kovu pro elektromobilitu. „Sektor čeká na signály, které by znamenaly větší jistotu a stabilitu pro investiční rozhodování,“ řekla agentuře Reuters Alejandra Woodová, výkonná ředitelka Centra pro studium mědi v Santiagu de Chile.