„Změna světového hospodářství viditelná na hladu po fosilní energii žene cenu energií pro firmy i spotřebitele vzhůru,“ řekl Habeck. „Je třeba zdůraznit, že ceny energií zvyšuje hlad právě po fosilních palivech, což jsou ropa, uhlí, plyn,“ uvedl. „Největší šancí a nejlepší strategií, kterou máme, je stát se nezávislými na fosilní energii,“ řekl.
Od vysokých cen energií chce vláda kancléře Olafa Scholze ulevit podle Habecka mimo jiné zrušením poplatku k podpoře zelené energie. Lidem, kteří žijí v nájmu, pak podle ministra pomůže připravované přerozdělení nákladů na emise oxidu uhličitého. To, že se nájemce a pronajímatel budou o poplatek v budoucnu dělit, přiměje majitele nemovitostí k investicím do snížení jejich energetické náročnosti.
Habeck chce také co nejrychleji zvýšit kapacitu solárních a větrných energetických zdrojů. Do roku 2030 plánuje Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů, nyní podíl činí 42 procent. Pokrok je potřebný také v energetickém využívání vodíku, který je podle Habecka klíčem transformace průmyslu na bezuhlíkový.
Na podporu ochrany klimatu představí vláda letos v parlamentu dva balíčky opatření; první z nich Habeck slibuje na Velikonoce, druhý v létě. Ministr hovořil také o tom, že ochrana klimatu bude díky inovacím povzbuzením pro průmysl.