Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dokončuje stavbu výrobního závodu v Saúdské Arábii. Stavba se bude tento týden předávat. Dnešnímu vydání deníku MF Dnes to řekl ředitel Tatry Pavel Lazar. Hodnotu stavby neuvedl.

Budou tam montovat vozidla vyrobená u nás. Dosud se montovala v závodě našeho partnera, nyní budeme ve svém,“ řekl Lazar.

Uvedl, že v loňském roce Tatra vyrobila 1183 vozidel a prodala jich zhruba o stovku víc. V roce 2018 automobilka vyrobila 790 aut a prodala jich 841. Lazar listu řekl, že v letošním roce chce Tatra vyrobit zhruba stejně aut jako loni.

Automobilce se podle něj podařilo překonat předloňskou krizi. „Určitě můžeme říct, že se obchodnímu řediteli daří zajišťovat kontrakty, je jich nejvíce za několik posledních let. Do konce dubna máme, co se výroby týče, plno, další zakázky domlouváme. Snažíme se měnit Tatru tak, aby měli zákazníci důvod se vracet, takže doufám, že budeme úspěšní v době recese, která nyní některé obory zasahuje,“ uvedl Lazar.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) automobilce v roce 2018 klesl z 646 milionů korun na minus 69 milionů a tržby se jí meziročně snížily o 1,9 miliardy na 3,8 miliardy korun. Přibližně 80 procent produkce automobilka vyváží. Většinovým vlastníkem Tatry je Czechoslovak Group Michala Strnada. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších více než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie.

Zdroj: ČTK