Cesta k obchodování není snadná. Ale pokud nemáte zájem nechat peníze ležet ladem na špatně úročených bankovních účtech, stojí za to ji podstoupit. Obchodování si totiž můžete přizpůsobit dle času i financi, které chcete této atraktivní lokalitě věnovat. Můžete jej pojmout jako kompletní správu rodinných financí, jako přivýdělek k zaměstnání, nebo jen jako hobby, při kterém se dozvíte spoustu zajímavostí.

A než se pustíte do svého prvního obchodu se skutečnými penězi, sdílíme pět základních rad, které se vám mohou hodit:

1. Zkoušejte a testujte

Brokerské firmy, a nejen ty v České republice, nabízí pro své začínající klienty spoustu možností, jak nabýt zkušenosti s obchodováním – kurzy pro začátečníky, webináře, schůzky s profesionály, demo účty s finančními instrumenty obchodovanými „nanečisto“… Určitě je vyzkoušejte a osahejte si finanční trhy před ostrým startem o reálné peníze.

2. Vyberte si brokera

Podmínky brokerských společností se mohou lišit, a nejde jen o poplatky za zprostředkování obchodů – jde o dostupnost služeb, kontakt s brokerem, individuální přístup… Vyberte si proto subjekt, který vám bude nejvíce vyhovovat a splňovat vaše očekávání. A nezapomeňte, že ne vždy platí: „Nejlevnější je nejlepší.“

3. Stanovte si strategii

Určete si, co od obchodování očekáváte – je to pro vás způsob, jak zhodnotit část majetku v dlouhém časovém období s časovou investicí pár hodin měsíčně? Nebo očekáváte hlavně adrenalin? A nebo se chcete obchodování věnovat na plný úvazek a živit se jím? To všechno budou faktory, které by měly ovlivnit volbu rizika a jemu odpovídajících finančních nástrojů.

 

4. Vyberte vhodné nástroje

I při obchodování platí, že nikdo nerozumí všemu. Není možné obsáhnout všechny informace o všech trzích a produktech. Někomu vyhovují investice do akcií energetických firem, jinému měnové nástroje, někdo obchoduje s komoditami, někdo sází na finanční deriváty. Vaše volba by měla respektovat vaše znalosti a časové možnosti se obchodovaným nástrojům kontinuálně věnovat. Nechtějte být dobří ve všem, buďte výborní v konkrétním segmentu.

5. Pozor na peníze

To nejdůležitější nakonec. S ohledem na fakt, že úspěchy se každý rád pochlubí, ale neúspěchy si spíš nechá pro sebe, je svět plný příběhů úspěšných obchodníků, kteří si obchodováním plní sny a zabezpečují rodiny. Mějte ale na paměti, že obchodování funguje jako hra s nulovým součtem – někdo vydělá, někdo prodělá. Proto pečlivě zvažte, kolik prostředků chcete do obchodování vložit a zbytečně neriskujte. Zejména často používaná finanční páka (př. 1 investovaná koruna se tváří jako 10 korun) může být dobrý sluha, ale hodně zlý pán.

3 KOMENTÁŘE

  1. Já začal tak, že jsem byl hoooooodně zvědavej 🙂

  2. Brokery doporučuji důkladně si prostudovat, co je dobré sociální trading…

  3. Jsem zatím ve stavu prozkoumávání a poznávání. Rady určitě dobré.

Comments are closed.