Obchodování je aktivita, kterou vykonáváme za účelem výnosu – chceme prostřednictvím systematické posloupnosti kroků zhodnotit investované prostředky. Jenže jaká míra výnosu je adekvátní?

To je bohužel špatně položená otázka. Adekvátní míru výnosu totiž není těžké určit bez toho, abychom uvažovali další dva základní pilíře každé investice – jsou jimi míra rizika a likvidita investice.

Likvidita je schopnost finančního instrumentu být přeměněn na peníze. Mezi výnosem a likviditou panuje nepřímá úměra. Takže finanční instrumenty s vysokou likviditou mají velmi nízký výnos. Nejzdárnějším příkladem jsou peníze (hotovost), jejichž stoprocentní likvidita jde ruku v ruce s nulovým výnosem. Obecně platí, že za likviditu se platí, s čímž je nutné při výběru finanční ch instrumentů počítat.

Mezi výnosem a rizikem naopak panuje přímá úměrnost – čím vyšší riziko podstupujeme, tím větší je požadovaný výnos z dané investice. Jenže míra rizika samozřejmě ovlivňuje i potenciální neúspěch, proto jsou rizikové investice někdy srovnatelné s hrou v kasinu. Důležité je proto efektivně nastavit míru rizika, kterou jste ochotni nést. Riziková investice do akcií firmy zabývající se zábavním průmyslem v Asii může přinést rychlé zhodnocení, ale také vaše peníze nenávratně pohřbít. Oproti tomu pravidelné drobné investice do akcií velkých a stabilních korporací vám sice za několik měsíců nevydělají na sportovní automobil, ale pomohou vám vytvořit finanční polštář na důchod.

Ideální je proto vaše aktivity mixovat tak, aby portfolio aktivit obsahovalo finanční instrumenty s různou mírou rizika a různou mírou likvidity. Tím zajistíte, že sázka na špatný instrument nebo chybné investiční rozhodnutí, neohrozí vaši finanční stabilitu.

[uncode_block id=“55260″ inside_column=“yes“]

1 komentář

  1. Pěkně popsané a vysvětlené trochu v těch pojmech plavu. Zde je to parádně vysvětleno. Díky.

Comments are closed.