
Technologickou společnost Meta Platforms si řada z vás vybaví spíše ještě pod původním názvem, tedy Facebook. Tak či tak, Meta Platforms je relativně mladou značkou, která je s námi teprve něco přes rok (od října 2021). Její předchůdce Facebook pak vstoupil na akciovou burzu teprve před 11 lety. Akcie Meta, respektive Facebooku byly od prvopočátku poměrně hojně vyhledávanými, a po loňském propadu to platí dvojnásob. Pokud vás zajímá, jak by se dala současná dobrá nákupní příležitost využít, jsou následující řádky určeny právě pro vás.
Obsah
Představení společnosti Meta Platforms
Jak už bylo řečeno, společnost Meta Platforms spatřilo světlo světa na konci října 2021. Fakticky šlo ale jen o přejmenování společnosti Facebook, která nesla stejné jméno jako jedna z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších sociálních sítí. Samu společnost Facebook založil Mark Zuckerberg ještě s několika svými spolužáky z Harvardské univerzity.
Původně však byla pojmenována FaceMash a vznikla v roce 2003, tehdy ještě spíše jako náznak sociální sítě a nikoli byznysového brandu. Svůj název Facebook získal v únoru 2004. Od této chvíle už se dá o Facebooku hovořit jako o firmě, respektive start-upu.
Během několika málo let se Facebook rozvinul natolik, že se o něho začali zajímat investoři. A tak bylo jen otázkou času, kdy Facebook zamíří na akciovou burzu. Stalo se tak 18. května 2012, kdy nabídková cena akcie činila 38 dolarů, a tržní kapitalizace se pohybovala kolem 90 miliard dolarů.
Čtěte také: Recenze brokera Zetano
K přejmenování Facebooku na Meta Platforms došlo především z důvodu, že Facebook už neznamenal pouze stejnojmennou síť. Stal se z něho holding, který postupně vytvořil či absorboval další sociální sítě či nástroje vzájemné komunikace. Podle Marka Zuckerberga tedy název Meta Platforms mnohem lépe reprezentuje to, co je technologický gigant zač. Součástí Meta je vedle Facebooku také populární síť Instagram, komunikační aplikace WhattsApp či Messenger.

Kde koupit akcie Meta
O investicích do akcií společnosti Meta Platforms v posledních týdnech a několika málo měsících začalo uvažovat poměrně velké množství hráčů. Není divu, jelikož akciové trhy prošly v uplynulém roce poměrně strmým pádem a z nich se smutnými hrdiny staly akcie technologických společností, včetně Meta Platforms.
Proto je řada investorů přesvědčena, že stále jde o kvalitní příležitost k nákupu. Hodnota akcií Mety se totiž od začátku loňského roku propadla asi o 45 procent, přičemž na začátku loňského listopadu došlo k obratu trendu a od té doby už Meta zpevnila asi o 80 procent.
K akciím Meta Platforms se lze nejsnadněji dostat prostřednictvím některé z investičních aplikací. Na trhu se jich nachází skutečně velké množství, a tak se vyplatí sázka spíše na ty zavedené a osvědčené.

Jak nakoupit akcie Meta bezpečně a efektivně
Ať už se rozhodnete investovat do akcií Meta Platforms jakkoli, vždy to bude znamenat, že tak činíte přes zprostředkovatele, tedy brokera. Jako běžný smrtelník totiž nemáte možnost investovat na akciovém trhu přímo. To mohou činit právě jen brokeři, kteří k takové činnosti mají oprávnění.
Broker je jakousi vaší prodlouženou rukou, která vykonává vaše nákupní a prodejní příkazy na daném akciovém trhu. Znamená to tedy, že broker nenese odpovědnost za vaše investiční rozhodnutí, pouze dělá to, co mu říkáte. Ať už prostřednictvím nějakého investičního portálu, investiční aplikace nebo (postaru) po telefonu. Každý seriózní broker by si ale od vás měl nechat vyplnit investiční dotazník a měl by vás seznámit s riziky investování na akciových burzách.
Nepropásněte: Recenze BitMarkets.com – Nejlepší obchodní platforma?
Různé způsoby investování mají svoje výhody i nevýhody. Kdo si je jistý vlastním úsudkem, bude pro něho pravděpodobně důležitá rychlost, s jakou bude schopen své příkazy k nákupu či prodeji akcií (nejen) Meta Platforms realizovat. V takovém případě se jako nejvýhodnější jeví použití některé z investičních aplikací. Výhodou je také to, že si za nákup či prodej akcií účtují minimální poplatky, někdy dokonce můžete narazit na nabídku, která žádné poplatky neúčtuje.
Naproti tomu investování ve stylu “staré školy” sice představuje pomalejší způsob, dává vám ale příležitost s brokerem své investiční rozhodování konzultovat. Ale pozor, zde zpravidla zaplatíte i vyšší poplatky za zprostředkování takového nákupu či prodeje konkrétní akcie. Brokery najdete prakticky v každé bance, ale na thru existuje i řada brokerských společností, které služby zprostředkování nákupu či prodeje akci nabízejí.
Pokud se ale rozhodnete investovat do akcií Meta Platforms prostřednictvím některé z aplikací, máte poměrně slušně na výběr. Prakticky u všech investičních aplikací platí, že budete-li chtít využít služeb některé z nich, budete si u ní muset zřídit účet. Ten bude propojen s vaším bankovním účtem, ze kterého budete převádět peníze určené k investování na účet zvolené aplikace. Učiniž tak lze i prostřednictvím platební karty. Zároveň si z něho budete moci převádět peníze zpět na svůj účet v bance. Volba konkrétní investiční aplikace je pak již na vás. Mezi nejpopulárnější patří aplikace eToro, XTB (XTrade Brokers), Crypto.com, ale také Coinbase, Binance nebo Libertex.

Jestliže máte jasno v tom, jakým způsobem se do ivnestování do akcií společnosti Meta Platforms pustíte, měli byste si ještě ujasnit, jaké informace potřebujete pro alespoň trochu fundované rozhodování o tom, kdy akcie Meta Platforms pořídíte, v jakém objemu, jak často do nich hodláte investovat, případně za jakých okolností se jich budete zbavovat.
To je pravděpodobně to nejsložitější na ivnestování vůbec. Ideální ivnestor je takový, který se nenechá ovlivnit emocemi. V případě technologických akcií, kam Meta Platforms bezesporu patří, je to asi nejsložitější. Často totiž slýcháme, že technologické akcie výrazně propadly, nebo naopak nastartovaly prudký růst.
Čemu ale věřit, odkud získávat potřebné informace? Rozhodně je správné sledovat ekonomickou situaci ve světě. Právě hospodářský vývoj se totiž bezprostředně odráží ve vývoji akcií. Ty technologické bývají na ekonomickou situaci ještě o poznání citlivější. Samozřejmostí je sledování zpráv o finančním hospodaření společností, o jejichž akciích uvažujete jako o investici.
Rovněž sledujte chování centrálních bank, které rozhodují o výši úrokových sazeb v ekonomice, čímž opět významně ovlivňují akciové trhy. Obecně platí, že pokud centrální banky svou politiku zpřísňují, odebírají finančním trhům likviditu, což vytváří tlak na oslabení akciových trhů. A naopak, pokud centrální banky svou politiku uvolňují, a tedy snižují úrokové sazby, vlévají tím de facto finančním trhům krev do žil v podobě dodatečné likvidity.
Akcie Meta a vývoj jejich ceny
Technologický sektor bývá na tyto události citlivější, jak jsme se ostatně mohli v minulosti několikrát přesvědčit. Technologické akcie bývají náchylné na vytváření bublin a jejich následné propichování. Je to celkem logické, neboť technologické společnosti jsou nositeli technologického pokroku, což je z dlouhodobého hlediska jediný zdroj zvyšování životní úrovně.
Pokud se tedy na trhu objeví nějaká technologická novinka spojená s konkrétní firmou, investoři neváhají a své peníze vrhají do nákupu jejích akcií. Optimistická nálada se pak obvykle přelívá do zbytku sektoru a technologie jako celek rostou. Potíž přichází ve chvíli, kdy se naděje vkládané do dané společnosti ukáží jako plané. Pak přichází pád podobně rychle jako předchozí růst.
Právě poměrně strmý pád technologické společnosti zažily v minulém roce, a to zejména v jeho první polovině. Akciím společnosti Meta Platforms se špatná nálada investorů nevyhnula. Akcie Mety začínaly loňský rok na hodnotě kolem 300 dolarů. Během následujících měsíců však zažívaly téměř nepřetržitý pokles.
Než se odrazily od pomyslného dna na začátku loňského listopadu, přišly o 70 procent své tržní hodnoty. Jenže od té doby opět akcie Mety stihly poměrně výrazně posílit (asi o 80 procent), a tak se dnes obchodují jen přibližně o 15 procnet níže než před rokem. Od začátku letošního roku pak akcie společnosti Meta Platforms zpevnily o necelých 44 procent.
Otázkou ale je, kam akcie Mety měřují právě nyní. Za posledních pět dní totiž opět setrvale oslabují, a od začátku února už stihly ztratis asi devět procent své hodnoty. Je tedy otázkou, zda s případným nákupem akcií Meta Platforms ještě počkat, nebo jde o pouhou “přestávku” na cestě vzhůru.

Zde můžeme uplatnit několik dobrých rad při investování do jakýchkoli akcií. Pojďme si je připomenout. Zaprvé, nesnažme se při nakupování akcií trefit jejich dno. Tedy cenu, která se nachází na nějakém lokálním (třeba čtvrteltním, pololetním, ročním nebo víceletém) minimu. Akciové trhy zpravidla fungují a směřují jinak, než si často myslíme.
Zadruhé, snažme se nakupování akcií takzvaně ředit. To znamená, že akcie nepořizujeme naráz v nějakém časovém okamžiku, ale dokupujeme je postupně po menších částkách. Tím právě rozmělňujeme riziko, že akcii nakoupíme příliš draho nebo méně výhodně, než by bývalo bylo, kdybychom danou akcii nakoupili třeba před měsícem ve větším objemu.
Zatřetí, zachovejme klid. Není moudré při sebemenším poklesu hodnoty akcií hned uvažovat o jejich prodeji s tím, že necheme přijít o mnohem víc peněz, pokud akcie budeme i nadále držet. Tím spíše jedná-li se o akcie Meta Platforms, které (jak jsme si ukázaly) podléhají v poslední době poměrně silným výkyvům. Pokles akciového trhu je vhodné využít právě k výhodnému dokoupení konkrétních akcií.
Pojďme si tedy na závěr shrnout, jak na akcie Meta Platforms. V první řadě je třeba si ujasnit, proč o investici do nich vůbec uvažujete. Pokud jste rozhodnuti si je pořídit, dalším krokem je výběr co nejlepšího způsobu jejich nákupu. Máte v zásadě dvě možnosti: využít služeb klasického brokera, se kterým ještě můžete svůj nákup konzultovat, nebo investovat pomocí některé z výše zmíněných (či jiných) aplikací.
Když už jste si způsob investice do akcií Meta Platforms zvolili, jděte do toho. Ale nikoli bezhlavě, nýbrž pěkně s rozvahou. Chcete-li do Mety investovat dlouhodobě, pak je lepší akcie dokupovat postupně a jejich držbu takzvaně akumulovat. Jednak tím rozmělňujete riziko koupě v nevhodný okamžitk (nikoli u pomyslného dna), jednak tím vytváříte poměrně mocné akciové portfolio.
Nezapomeňte také, že investice byste měli diverzifikovat, tedy nesoustředit se pouze na jediný typ aktiva. Diverzifikace by však měla probíhat i v rámci investic do jediného aktiva (akcie), a to jak z hlediska různorodosti firem, tak z hlediska časového (to už jsme opět u toho ředění).
A v neposlední řadě sledujte globální ekonomický vývoj, vývoj technologického segmentu, vývoj politiky centrální bank, vývoj finanční situace konkrétní firmy (v tomto případě Meta Platforms), ale i záměry jejíjho vedení. Zkrátka a dobře, buďte vždy opatrní a ve střehu.
