podnikání, podnikatel, v čem podnikat, business

Pokud se rozhodnete začít podnikat, čeká vás mnoho různých rozhodnutí. Kromě výběru produktu nebo služby, které se rozhodnete prodávat, musíte zvolit správný obchodní model. V tomto článku se dočtete, v čem podnikat, po čem je největší poptávka na trhu a nabídneme i nápady na podnikání.

V čem podnikat – Obsah článku

V tomto článku vás seznámíme s hlavními obchodními modely, které je třeba při zakládání podniku zvážit, abyste se mohli hned na začátku správně rozhodnout.

Je velmi důležité pochopit podstatu jednotlivých obchodních modelů, abyste se mohli správně rozhodnout, jakým směrem vést své podnikání. Každá metoda má své klady a zápory. Vše závisí na typu zvoleného produktu, trhu a vašem rozpočtu. Některý obchodní model pro vás tedy může být ideální a jiný nemusí být vůbec vhodný.

Čtěte také: Recenze brokera Zetano – Demo účet

V čem podnikat: E-commerce

Pojem e-commerce zahrnuje elektronické online transakce: nákupy a prodeje, převody peněz. Jinými slovy, elektronické obchodování zahrnuje všechny obchodní a finanční transakce, řetězec obchodních procesů, které probíhají v online prostoru. Převod peněz babičce na léky, darování peněz na pomoc zvířatům bez domova nebo objednání pasu pro cestu do zahraničí prostřednictvím webových stránek státních služeb na rychlém internetu – to vše je elektronické obchodování. Pro úplné zjednodušení sem patří všechny platformy, kde transakce probíhá online.

V dnešní době existuje mnoho různých online obchodních modelů, včetně dropshippingu a affiliate marketingu.  

Při dropshippingu můžete prodávat zboží od dodavatele s vlastní přirážkou, aniž byste museli předem nakupovat zboží. Naopak u affiliate marketingu prodáváte výrobek nebo službu určenou společností a získáváte procento z každé provedené transakce.

počítač, laptop, kancelář, home-office, v čem podnikat, e-commerce

Digitální marketing

Digitální marketing je odvětví marketingu, které zahrnuje propagaci služeb a produktů prostřednictvím digitálních technologií používaných ve všech fázích interakce se spotřebiteli. Digitální marketing je velmi důležitou součástí moderního obchodu a je téměř nezbytný pro úspěch jakéhokoli podnikání v dnešní digitální době. Nástroje digitálního marketingu zahrnují všechny způsoby, prostředky a aktivity, které umožňují informovat mnoho lidí, přitáhnout pozornost potenciálních zákazníků k firmě, značce, službě nebo produktu. Nejčastěji se používá několik nástrojů současně, aby se oslovilo maximum cílové skupiny a dosáhlo se vysoké účinnosti propagace. Hlavními nástroji digitálního marketingu jsou:

  • Kontextová reklama. Spočívá v umístění reklamy (textové, grafické a/nebo odkazové) na tematických webových stránkách.
  • SEO-propagace. Jejím účelem je pozvednout webové stránky inzerenta ve vyhledávání podle tematických dotazů, pro které se provádí optimalizace pro vyhledávače a další.
  • Bannerová reklama. Na tematických zdrojích třetích stran jsou umístěny grafické bannery nabízející produkt/službu.
  • Reklamní okna. Jedná se o způsob online reklamy, který spočívá v zobrazování vyskakovacích reklamních oken na tematických zdrojích.
  • Zasílání SMS zpráv. Účastníkům mobilních operátorů jsou zasílány reklamní zprávy s nabídkou inzerenta.
  • QR kódy offline. Tato metoda se často praktikuje za účelem motivace k instalaci aplikací, využívání jiných digitálních produktů nebo služeb.

Na základě analýzy jsou vybrány kanály a soubor nástrojů, které budou nejefektivněji komunikovat nabídku cílové skupině.

Nepřehlédněte: Recenze společnosti INVESTAGO – důraz na vzdělávání

V čem podnikat: zdraví a wellness

Myšlenka „Žít rychle – zemřít mladý“ se dostala do muzea lidských přesvědčení. Nyní chtějí lidé žít dlouhý, harmonický a zdravý život. Z nových priorit těží podniky, které ze svých výrobků a služeb dělají nástroje ke snížení stresu a udržení zdraví. Amatérský sport, funkční výživa, pomůcky pro monitorování těla a fitness kluby jsou na vrcholu popularity.

V posledních letech je tento směr podnikání velmi populární a lidé jsou ochotni za něj stále více platit. Člověk je unaven technologickým závodem, nepřetržitým online režimem, neustálým stresem a v reakci na to v povědomí veřejnosti dozrála myšlenka duševní a fyzické pohody jako hlavní hodnoty a strategie života. 

Pokud chcete nabízet služby v oblasti sportovního tréninku, zdravého životního stylu, SPA salonů, musíte mít rozsáhlé znalosti ve svém oboru, abyste přilákali a udrželi „žhavé“ cílové publikum. Trh je poměrně přeplněný konkurencí, takže musíte mít něco speciálního a profesionálního, co můžete nabídnout.

jóga, cvičení, skupinová lekce, zdraví, v čem podnikat, počet je největší poptávka na trhu

Green business: podnikání v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí

Green business je novější koncept, který se zaměřuje na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Tyto podniky chtějí být odpovědní za své výrobky a procesy a také přispět k ochraně planetárních zdrojů. Kromě používání udržitelných materiálů se snaží také minimalizovat svůj dopad na životní prostředí tím, že používají obnovitelné zdroje energie a recyklují odpad. Výrobky a služby zelených podniků se často zaměřují na ekologické řešení problémů v oblastech jako jsou zemědělství, energetika, mobilita nebo stavebnictví. Zelené podniky také často spolupracují s vládami, neziskovými organizacemi a vědeckými institucemi, aby se snažily najít nejlepší ekologická řešení pro své produkty a procesy.

Existuje mnoho příkladů ekologických podniků v různých odvětvích, včetně:

Recyklace: Společnosti, které sbírají a zpracovávají materiály pro recyklaci, jsou ekologické podniky, protože pomáhají snižovat množství odpadu a šetřit přírodní zdroje.

Obnovitelná energie: Společnosti, které vyrábějí čistou, obnovitelnou energii, jako je solární a větrná energie, jsou považovány za zelené podniky.

Udržitelné zemědělství: Farmy a další zemědělské podniky, které používají udržitelné postupy, jako je ekologické zemědělství a permakultura, jsou považovány za ekologické podniky.

To je jen několik příkladů ekologických podniků. Existuje mnoho dalších společností v různých odvětvích, které se snaží snížit svůj dopad na životní prostředí a fungovat udržitelnějším způsobem. Tyto podniky tak pomáhají chránit životní prostředí a přispívají k udržitelnější budoucnosti.

V čem podnikat: online vzdělávání

Vzdělávání je dnes jedním z největších a neustále rostoucích odvětví na celém světě. Vzdělávací průmysl nabízí slibné příležitosti pro zahájení podnikání v oblasti vzdělávání. 

Pokud jste odborníkem v různých oblastech, jako je fotografování, hudba, tanec, vaření, malování a další, můžete se o to podělit s okolním světem. To vám pomůže vzdělávat obrovskou skupinu studentů, aspirantů i obyčejných lidí, a tím získat příjmy a pozornost!

Jdeme na to.

Doučování studentů online je lukrativní podnikatelský záměr v oblasti vzdělávání, který nevyžaduje vysoké investice. Protože doučování probíhá individuálně, můžete studenty individuálně sledovat a zajistit, aby učivo zvládli svým vlastním tempem a podle svých schopností.

call, přednáška, laptop, home-office, e-commerce

Online knihovna, jedna z výkonných vzdělávacích obchodních platforem, je užitečná pro mládež i dospělé, aby mohli plodně trávit svůj volný čas. Mnoho škol a vysokých škol navíc začalo převádět své vzdělávací materiály do elektronické podoby.

Online kurzy jsou výhodným podnikatelským záměrem, jak se podělit o své odborné znalosti se světem. Dostupnost na online platformách vám pomůže oslovit potenciální publikum. Poskytování online kurzů za přijatelnou cenu se navíc stává pasivním generátorem příjmů pro vaše podnikání.

V tomto rychle se měnícím světě hledá mnoho lidí dovednosti a nápady pro zvládání stresu. Poskytováním poradenství v oblasti zvládání stresu online proto pomáháte lidem, aby měli přístup k vašim službám odkudkoli a kdykoli. Dále, pokud jste specialisté na zvládání stresu, můžete poskytovat školení a kurzy pro lidi, kteří se chtějí stát profesionálními odborníky na zvládání stresu.

Pár rad na závěr

Před výběrem tržní niky pro vlastní obchodní společnost se zaměřte na různá kritéria. Kde se vaše silné stránky a zájmy protínají s podnikatelskou příležitostí? Máte dostatečné finanční zdroje? A kdo jsou vaši cíloví zákazníci? Průzkum trhu je příležitostí ke stanovení strategie a vytvoření plánu, jak váš internetový podnik učinit úspěšným.

 Přesto na sebe vyvíjíte takový tlak, abyste si vybrali ten správný segment, což může způsobit ochromení. Pokud se nemůžete rozhodnout nebo potřebujete více údajů, se kterými můžete pracovat, použijte následujících pět kroků k nalezení toho správného segmentu právě pro sebe:

  1. Zjistěte si své zájmy a vášně.
  2. Identifikujte problémy, které můžete vyřešit.
  3. Prozkoumejte svou konkurenci.
  4. Otestujte svůj nápad.

Pokud se domníváte, že jste našli podnikatelský nápad, do kterého můžete investovat, pusťte se do toho. Učení a růst, které plynou z podnikání, budou mnohem větší než odměna z pouhého plánování.

Pokračujte ve čtení: Jak vydělat na dotaznících: Český národní panel

Tento článek je dostupný také v jiných jazycích: