Euro po oznámení odhadů výsledků francouzských parlamentních voleb, v nichž nečekaně zvítězila krajní levice, dnes večer oslabilo o 0,3 procenta oproti americkému dolaru. Naposledy se tak euro obchodovalo za 1,08 dolaru, informovala agentura Reuters. Euro oslabilo také vůči britské libře a japonskému jenu.

Levice

Dnešní výsledky druhého kola voleb do francouzského Národního shromáždění směřují k zablokovanému parlament bez potřebné většiny pro sestavení vlády. Dosavadní centristický premiér Gabriel Attal oznámil, že podá demisi.

Ve francouzských volbách zvítězil levicový blok Nová lidová fronta, jehož největším členem je krajně levicová Nepodrobená Francie (LFI). Naopak krajně pravicové Národní sdružení (RN), jehož vítězství se všeobecně očekávalo, skončilo podle odhadů až třetí za centristickým vládním táborem prezidenta Emmanuela Macrona Spolu.

Nejistota

„Zdá se, že strany stojící proti krajní pravici opravdu získaly velkou podporu,“ komentoval výsledky voleb Simon Harvey ze společnosti Monex Europe. „Ale z pohledu trhu v tom, pokud jde o výsledek, v zásadě není rozdíl. Opravdu nastane vakuum, pokud jde o schopnost Francie přijímat zákony,“ dodal Harvey.

Analytici podle Reuters očekávají, že období nestálosti a nejistoty bude pokračovat, zatímco investoři nyní budou hodnotit konečnou podobu francouzského parlamentu a to, kolik ze své politiky dokáže levicová aliance uskutečnit. Nová lidová fronta hodlá mezi prvními kroky například zvýšit platy státních zaměstnanců o deset procent nebo zavést školní obědy zdarma.

zdroj: ČTK