FED včera v souladu s očekáváním trhu zvýšil sazby o 0,75 p.b. na 3,75-4 %. V současné době jsou úrokové sazby v USA nejvyšší od roku 2008. A současný cyklus zvyšování sazeb je nejagresivnější do počátku 80. let 20. století. V letošním roce se sazby zvýšily již šestkrát, celkem o 3,75 p. b.

FED vyniká dobrou komunikací s trhem a pečlivými analýzami

Samotné zvýšení nebylo překvapením, protože finanční trh ho očekával. Je to obrovská výhoda FEDu, který na rozdíl od polské RPP dobře komunikuje s trhem a jen zřídkakdy činí rozhodnutí jdoucí nad rámec tržního konsenzu. Kromě samotného rozhodnutí trh velmi pečlivě analyzuje oznámení po zasedáních a naslouchá slovům šéfa FEDu Jeroma Powella. Nejinak tomu bylo i tentokrát, což však vyvolalo poměrně vážné rozrušení.

Až skončí zvyšování sazeb, trh se začne zotavovat

Nejdůležitější otázkou, kterou si dnes investoři a analytici kladou, je, kdy FED ukončí cyklus zvyšování úrokových sazeb a na jakou úroveň je zvýší. Trh očekává, že po ukončení cyklu zvyšování sazeb, resp. až bude znám okamžik jeho ukončení, se situace na akciových trzích výrazně zlepší a trh se po měsících poklesů začne zotavovat. Odpověď na tuto otázku všichni hledali v oficiálních prohlášeních FEDu a od jeho představitelů. 

Chvilková euforie a následný pád indexu S&P500

Rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb bylo zveřejněno včera v 19:00 českého času (14:00 v New Yorku) oznámením. V jeho obsahu trh zaznamenal změnu tónu, která naznačuje, že se již blížíme ke konci cyklu zvyšování sazeb. To vyvolalo okamžitou euforii, během několika minut index S&P500 vzrostl o více než 1 %. Tento stav však netrval dlouho, protože o půl hodiny později (v 19:30 českého času) začala konference šéfa FEDu Jeroma Powella. Na rozdíl od oznámení byl jeho tón rozhodně jestřábí, což na trh působilo jako studená sprcha. Nakonec index S&P500 skončil poklesem o 2,5 %. Podobná situace nastala i na měnovém trhu, kde dolar nejprve oslabil a poté ještě s větší silou posílil.
 
Trh v současné době počítá s tím, že v USA dojde k dalším dvěma zvýšením sazeb: v prosinci o 0,75 p.b. a v lednu o 0,25 p.b.. Celkově by se tak sazby dostaly na úroveň 4,75-5 %. Ke zvýšení sazeb v USA došlo 6 dní po odpovídajícím rozhodnutí Evropské centrální banky, nicméně cyklus zvyšování sazeb v Evropě trvá kratší dobu a ECB je ve zvyšování sazeb mnohem opatrnější. V současné době činí základní úroková sazba ECB 1,5 %.