Podle aktuální zprávy výzkumné společnosti Rhodium Group se evropské investice v Číně zvětšují. Za rostoucím objemem evropských investic v Číně ale stojí převážně hrstka velkých firem

Investice do Číny zvýšilo Německo, Nizozemsko, Velká Británie i Francie

Německo, Nizozemsko, Velká Británie a Francie obstaraly v posledních deseti letech 87 procent z celkového objemu investic, které směřovaly z Evropy do Číny. V předchozích deseti letech připadalo na tuto čtveřici zemí jen 69 procent z evropských investic, které do Číny plynuly.

Dominantní sektory, kam investice směřovaly, tvořila pětice oblastí, a to automotive, zpracování a výroba potravin, farmaceutický průmysl, chemický průmysl a zpracovatelský průmysl. Připadalo na ně 70 procent ze všech investic původem z Evropy. V letech 2008 až 2012 činil podíl těchto pěti sektorů jen 57 procent.

V Číně investuje nevíce Německo

Z průzkumu vyplynulo, že evropské investice v Číně se neustále více koncentrují. Firmy, které v Číně investují jen velmi těžko mezi sebe pouští další investory. Nejvíce vyčnívají investice přicházející z Německa, které zaujímají podíl 43 procent na celkových investicích přicházejících z Evropy.