Objem čínského vývozu v červenci meziročně zrychlil. Projevily se dopady uvolnění protiepidemických opatření. Výhled pro zbytek roku je však poměrně pesimistický, jelikož se očekává výrazné globální ekonomické zpomalení.

Dynamika Číny se zrychluje

Čína vyvezla v červenci o 18 procent zboží a služeb více než v červenci loňského roku. Oproti červnu se tak meziroční dynamika zrychlila. Červnový přírůstek exportu činil jen 17,9 procenta. Experti však očekávali, že červencový vývoz vzroste jen o 15 procent.

„Čínský export opět překvapil. Pomáhá tak čínské ekonomice procházet složitým rokem, kdy domácí poptávka zůstává poměrně slabá,” řekl agentuře Reuters Zhiwej Zhang, hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management.

Technicko-hospodářská recese

Jenže brzy nemusí čínskou ekonomiku stavět na nohy ani poptávka zahraniční. Spojené státy, největší obchodní partner Číny, totiž již prochází technickou hospodářskou recesí, a ekonomika Evropské unie čelí energetické krizi. Evropské domácnosti tak budou své výdaje směřovat především do plynu a elektřiny, které rekordně zdražují. To čínskému exportu nebude prospívat, a tak je možné, že červencová skvělá čísla budou na delší dobu poslední.