Jde o pátý měsíc poklesu za sebou, i když v červenci byl pokles nejnižší. Ke snížení v minulém měsíci přispěl zejména propad registrací velkých vozových parků.

Pátý měsíc poklesu

Jde o pátý měsíc poklesu za sebou, i když v červenci byl pokles nejnižší. Ke snížení v minulém měsíci přispěl zejména propad registrací velkých vozových parků. Registrace aut mezi spotřebiteli zůstaly stabilní.

Odvětví nadále zatěžuje omezení dodávek kvůli protipandemickým opatřením v Číně a dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Svaz SMMT snížil celoroční výhled prodeje nových aut na tento i příští rok.

Trh se nezotaví z počátečních ztrát

Trh se pravděpodobně nezotaví ze značných ztrát, které utrpěl v důsledku nedostatku čipů a přerušení výroby, i když odvětví očekává zlepšení ve druhé polovině roku, kdy problémy s dodávkami začnou ustupovat, uvedl svaz SMMT. Výhled registrací nových aut na letošní rok oproti své předchozí prognóze zhoršil, meziročně podle něj klesne o 2,8 procenta na 1,6 milionu automobilů. Odvětví prochází nejsložitějším rokem za 30 let, konstatoval svaz.

Obdobně snížil SMMT i výhled na příští rok. I tak ale očekává, že výsledek bude lepší než v letošním roce a že nové registrace příští rok dosáhnou 1,86 milionu vozů.

Prodej vozů poháněných baterií podle SMMT v červenci stoupl téměř o deset procent na 12.243. Elektromobily měly v červenci podíl na trhu 10,9 procenta.

Zdroj: ČTK