Oznámila to v tiskové zprávě. Její postup kontrastuje s globální vlnou zpřísňování měnové politiky, kterým se centrální banky snaží dostat pod kontrolu rostoucí inflaci.

Japonsko nejde ve stopách Fedu

Cíl pro krátkodobé úrokové sazby ponechala japonská měnová autorita na minus 0,1 procenta a cíl pro výnosy desetiletých vládních dluhopisů na nule. Naproti tomu americká centrální banka (Fed) ve středu potřetí za sebou zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úrok Fedu tak je nyní v rozpětí tři až 3,25 procenta, na maximu za 14 let.

Japonský jen v reakci na rozhodnutí centrální banky oslabil. Krátce po 08:00 SELČ si dolar vůči jenu připisoval zhruba 0,6 procenta na 144,88 jenu. Během dne vystoupil až nad 145 jenů, nacházel se tak na nejvyšší úrovni za 24 let.

Podpora pro japonský export

Slabý jen byl v minulosti vítán jako podpora pro japonský export. Nyní však představuje významný problém, protože zvyšuje náklady na dovoz už tak drahých pohonných hmot a surovin, uvedla agentura Reuters.

„Oslabování jenu je čím dál bolestivější kvůli rostoucím nákladům na dovoz. Trápí to zejména domácnosti s nízkými a středními příjmy a malé podniky,“ uvedl analytik Šigeto Nagai ze společnosti ze společnosti Oxford Economics.

Zdroj: ČTK