Řecko chce předčasně splatit 2,9 miliardy eur (75 miliard Kč) z téměř devíti miliard, které dosud dluží Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Příslušnou žádost adresovanou Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) a euroskupině dnes podepsal řecký ministr financí Christos Staikouras.
Tato část půjčky MMF má splatnost do roku 2021 a je úročená 4,91 procenta. Atény podle Staikourase doufají, že díky předčasnému splacení ušetří na úrocích ročně 70 milionů eur.
Celkový řecký dluh u MMF bez započtení plánované předčasné splátky činí podle údajů ministerstva financí 8,8 miliardy eur. MMF poskytl Řecku od roku 2010 prostřednictvím záchranného programu téměř 32 miliard eur, většinu již země splatila.
Řízení by mohlo trvat několik týdnů, poznamenává s odkazem na zdroje z aténského ministerstva financí agentura DPA, protože schválit krok musí i parlamenty některých zemí eurozóny. Souhlas ESM je nutný proto, že Řecko je povinno, když chce předčasně vyplatit jednoho z věřitelů, nabídnout stejné vyrovnání i věřitelům ostatním a mezi nimi figuruje i eurozóna.
Atény se v roce 2010 ocitly na pokraji státního bankrotu a musely požádat mezinárodní věřitele o pomoc. Obdržely záchranné úvěry v celkovém objemu 260 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Od vypuknutí krize se velikost řecké ekonomiky snížila asi o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí.
Nyní si země ale už je schopna půjčovat peníze na trzích sama – poslední úvěrový program skončil loni v srpnu. Výnosy desetiletých řeckých dluhopisů nyní činí 1,5 procenta. V roce 2012, kdy těžká finanční krize vrcholila, se přehouply přes 35 procent.
Zdroj: ČTK
[…] (14,2 procenta). Ve 22 členských zemích EU nezaměstnanost meziročně klesla, nejvíce v Řecku, na Kypru a v Estonsku. Vzhůru zamířila pouze ve Švédsku, Dánsku a v […]
[…] Řecko bylo po finanční krizi považováno za „nemocného muže Evropy“, teď se zdá, že […]
[…] skutečnost odráží optimismus ohledně budoucnosti Řecka a jeho hospodářské obnovy,“ napsal prezident […]