Německo plánuje důkladněji prověřovat mimoevropské investory, kteří hodlají vstoupit do německých firem podnikajících v oblasti špičkových technologií, jako jsou robotika a umělá inteligence. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na vládní dokument ohledně nové průmyslové strategie.
Terčem plánovaného opatření jsou podle Reuters zřejmě hlavně čínští investoři podporovaní státem. Dokument sice Čínu nezmiňuje, němečtí představitelé nicméně opakovaně upozorňují, že chtějí rovné podmínky v obchodních vztazích s Čínou, která podle nich chrání vlastní firmy před zahraničními investory.
„Ministerstvo hospodářství vypracovalo další dodatek zákona, který rozšíří možnosti kontroly a stanoví seznam kritických technologií,“ cituje Reuters z dokumentu. „Vláda musí být schopna blíže prozkoumat například to, zda zahraniční investice neovlivňují národní bezpečnostní zájmy,“ píše se rovněž v dokumentu.
Podle nových pravidel by investoři do odvětví, jako jsou umělá inteligence, robotika, polovodiče, biotechnologie či kvantová technologie, museli zveřejnit veškeré nákupy desetiprocentních a větších podílů v podnicích a umožnit Německu kontrolu těchto nákupů. Doposud mohou přitom takové kontrole podléhat jen investice do kritické infrastruktury, například energetiky, vodárenství či komunikací.
Zdroj: ČTK
[…] Německá ekonomika za čtvrté čtvrtletí zřejmě vykáže růst o 0,2 procenta, řekl dnes agentuře Reuters ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Průmysl podle něj zůstane ještě v recesi a nějakou dobu potrvá, než se z ní dostane. „Německé hospodářství míří do nového roku s větší důvěrou,“ uvedl ve svém prohlášení prezident Ifo Clemens Fuest. […]