Světové a české akcie mohou dál klesat, investoři prudce reagují na další překvapivé zprávy o šíření koronaviru a cenovou válku na trhu s ropou. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Paniku finančních trhů podle nich přiživují i zprávy o vyhlášených karanténách a omezení ekonomické produkce, cestovního ruchu, dopravy nebo zásobování průmyslových firem.

Index PX po 14:30 klesal o 5,4 procenta, přičemž zhruba 20 minut po zahájení obchodování se ocitl i na 901,5 bodu. Okolo 900 bodů byl index naposledy v prosinci 2016.

„Výkonnost tuzemských akcií se v následujících dnech bude odvíjet od západoevropských burz. Další poklesy samozřejmě nelze vyloučit. Krátkodobě tak může index PX odepsat dalších pět procent,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Aktuální propady ale považuje za neadekvátní.

Český index PX je od začátku roku 17 procent dole, doplnil analytik Wood and Company Filip Kejla. Podobně jsou na tom i ostatní trhy v regionu, Polsko minus 21 procent, Maďarsko minus 16 procent, Rumunsko minus 12 procent, Řecko minus 32 procent. České akcie ale loni nerostly tak jako ty světové a podle technických indikatorů vše ukazuje na jejich možný budoucí růst. „Věřím, že uhájíme úroveň 900 bodů na indexu a odrazíme se výrazně výše,“ podotkl.

Obří výprodeje se z Asie přesunuly do Evropy, uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Největší burzovní propady hlásí Itálie, kde index během rána odepsal přes deset procent. Propady zaznamenaly všechny významné burzy v Evropě. Pražský index PX nyní ztrácí přes čtyři procenta. Akcie ČEZ se krátce obchodovaly za 420 Kč za kus, což bylo nejméně od závěru roku 2017. Erste Group, pod kterou spadá Česká spořitelna, se obchodovala za 610 Kč za akcii, nejméně od poloviny roku 2016. Výrazné poklesy zaznamenala drtivá většina akcií, poznamenal.

Akcie na pražské burze se obchodují závisle na vývoji akcií v USA a Německu, upozornil analytik společnosti Starteepo Dušan Jilčík. Nejvíce výprodej podle něj dopadá na akcie českých bank. Banky jsou odrazem vývoje ekonomiky a reagují na tyto zprávy mnohem silněji, než třeba akcie společností z nefinančního sektoru a pravidelnou a vysokou dividendou, dodal.

Jak připomněl, české akcie nebyly před vypuknutím koronavirové epidemie na maximu. Jejich propad tak zatím je o 13 procent, zatímco například německé akcie ztratily 21 procent. V době finanční krize před 11 lety se český akciový trh propadl během půlroku o 60 procent.

Investoři se nyní obávají především dopadů nemoci na globální ekonomiku. Rozsáhlé karantény v Itálii mohou podle Pfeilera způsobit technickou recesi v třetí největší ekonomice eurozóny. Další faktorem za poklesem je začínající cenová válka mezi Saudskou Arábií a Ruskem. Ta vede ke značným propadům cen ropy, což se odráží v cenových poklesech ostatních rizikových aktiv, podotkl.

Cena ropy dnes na světových trzích klesla o více než 30 procent. Jde o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny se ocitly ve volném pádu, když Saúdská Arábie spustila cenovou válku proti Rusku a firmám, které těží ropu z břidlic v USA.

Zdroj: ČTK

5 KOMENTÁŘE

Comments are closed.