Míra nezaměstnanosti ve Francii v prvním čtvrtletí klesla na 7,8 procenta, nejníže za 11 let. Důvodem bylo omezení pohybu zavedené ve snaze zastavit šíření nemoci covid-19, kvůli kterému lidé bez práce neměli možnost hledat si zaměstnání. V posledním čtvrtletí loňského roku míra nezaměstnanosti činila 8,1 procenta. Uvedl to dnes statistický úřad INSEE.
Mezinárodní organizace práce (ILO) definuje nezaměstnané jako lidi, kteří nepracují, ale mohou pracovat a aktivně si hledají práci. To ale bylo v posledních dvou březnových týdnech ve Francii kvůli omezení vycházení téměř nemožné, uvedla agentura Reuters. Francie nařídila omezení pohybu 17. března, do té doby činila míra nezaměstnanosti podle INSEE 8,2 procenta.
Kvůli omezením byla zablokována velká část ekonomiky. Francie se tak propadla do nejhorší recese od roku 1949, respektive od doby, kdy se tyto údaje začaly sledovat. Vláda se snaží zabránit vlně propouštění tím, že společnostem slíbila vyplatit 70 procent hrubé mzdy pro zaměstnance, které zaměstnavatelé pošlou na nucenou dovolenou. Zatím byla tato pomoc využita pro 12,4 milionu lidí, z toho téměř dvě třetiny jsou ze soukromého sektoru, uvádějí údaje ministerstva práce.
Zdroj: ČTK
[…] má druhou největší ekonomiku v eurozóně, vykázala v prvním čtvrtletí nejvýraznější hospodářský propad ze všech zemí tohoto hospodářského seskupení. Hrubý domácí produkt (HDP) jí proti […]
[…] ekonomiky, který by podle odhadů mohl za celý letošní rok dosáhnout zhruba deseti procent. Nezaměstnanost v zemi pod Tatrami v červnu vystoupila na více než tříleté maximum 7,4 procenta. V […]